پتروشیمی / شناسه خبر: 43541 / تاریخ انتشار : 1396/8/23 14:03
|
همزمان با جهش قیمت نفت؛

درآمد صادرات پتروشیمی ایران 2.1 میلیارد دلار افزایش یافت

توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت درحالی منجر به جهش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از 60 دلار شده که درآمد و ارزش صادرات پتروشیمی ایران را هم در هفت ماهه نخست امسال بیش از 2.1

نفت امروز /توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت درحالی منجر به جهش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از 60 دلار شده که درآمد و ارزش صادرات پتروشیمی ایران را هم در هفت ماهه نخست امسال بیش از 2.1 میلیارد دلار افزایش داده است.

به گزارش نفت امروز، همزمان با جهش قیمت نفت خام به بشکه ای بیش از 60 دلار پس از توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک به منظور تمدید توافق کاهش تولید نفت در سال 2018 میلادی، قیمت اکثر محصولات پتروشیمی و پلیمری هم در بازار به تبع جهش قیمت نفت افزایش یافته است.
در طول هفت ماهه نخست سال جاری ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران به بازارهای جهانی متاثر از افزایش قیمت نفت بالغ بر دو میلیارد و 130 میلیون دلار افزایش یافته است.
حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در هفت ماهه نخست امسال حدود 12 میلیون و 966 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایشی حدود یک میلیون و 223 میلیون تنی داشته که بهره برداری از چند طرح جدید پتروشیمی و افزایش عرضه خوراک یکی از مهمترین دلایل افزایش صادرات پتروشیمی کشور به شمار می‌رود.
بر این اساس با افزایش حجم، ارزش فروش و صادرات پتروشیمی کشور هم افزایش یافته به طوری‌که در 217 روز نخست امسال در مجموع بالغ بر 6 میلیارد و 540 میلیون دلار محصول پتروشیمی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی حدود دو میلیارد و 131 میلیون دلاری داشته است.
مهمترین دلیل افزایش ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران جهش قیمت نفت خام به سطوح بالاتر از بشکه ای 60 دلار بوده و در کنار بالا رفتن قیمت نفت، افزایش تولید از دیگر دلایل تاثیرگذار در بالا رفتن درآمدهای ایران از محل فروش و صادرات محصولات پتروشیمی بوده است.
در هفته ماهه نخست امسال تولید محصولات پتروشیمی کشور به بیش از 31 میلیون و 100 هزار تن رسیده که با توجه به پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه های گاز و افزایش عرضه خوراک پیش بینی می شود تا پایان اسفند ماه امسال با ثبت یک رکورد جدید حجم تولید پتروشیمی ایران به 55 تا 56 میلیون تن افزایش یابد.

رکورد عرضه پتروشیمی به صنایع تکمیلی شکسته شد
به گزارش نیپنا، همسو با افزایش تولید، صادرات و درآمد صادرات محصولات پتروشیمی ایران، در هفت ماهه نخست امسال رکورد جدیدی هم در عرضه محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازار داخلی و با هدف تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی و تکمیل زنجیره های ارزش در صنعت پتروشیمی حاصل شده است.
در 217 روز نخست امسال حجم عرضه محصولات پتروشیمی در بازار داخلی به رقم بی سابقه 10 میلیون و 21 هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی حدود یک میلیون و 293 هزار تنی داشته است.
از سوی دیگر به موازات افزایش حجم عرضه، ارزش محصولات پتروشیمی به فروش رفته در بازار داخلی کشور با ثبت پنج هزار و 118 میلیارد تومان به بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان رسیده است.
بر اساس برنامه تعریف شده امسال قرار است تولید محصولات پتروشیمی در ایران با ثبت یک رکورد جدید به 56 تا 58 میلیون تن افزایش یابد و همسو با افزایش تولید حجم صادرات محصولات پتروشیمیایی کشور هم امسال باید به 23 میلیون و 500 هزار تن و ارزش محصولات صادراتی به حدود 11 میلیارد و 700 میلیون دلار افزایش یابد.
پیش بینی می شود در ادامه سال جاری با آغاز تولید آزمایشی از چند طرح جدید در صنعت پتروشیمی ظرفیت تولید، فروش و صادرات محصولات پتروشیمی ایران با افزایش بیشتری همراه شود.

 

کلیدواژه

جهش قیمت نفت؛

درآمد صادرات پتروشیمی ایران

نشست احتمالی کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها