پتروشیمی / شناسه خبر: 1751 / تاریخ انتشار : 1395/6/29 11:21
|

بحران در عسلویه جدی شد

توقف تولید در ۱۳ پتروشیمی ایران درحالی ادامه یافته است که آلودگی زیست محیطی در سطح منطقه موجی از نگرانی را در میان مردم بومی، کارکنان وکارگران ایجاد کرده است.

نفت امروز / پس از آتش سوزی و انفجار در پتروشیمی مبین، به دلیل عدم استفاده از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت و خوراک اصلی طرح‌های پتروشیمی عسلویه و متوقف ماندن فعالیت‌های پتروشیمی مبین، عملا گازها از چهار روز گذشته تاکنون در مشعل‌های پارس جنوبی در حال سوختن است که این موضوع مشکلات متعدد زیست محیطی در سطح منطقه به وجود آورده است.

 
ساعت ١٥ عصر شنبه همه واحدهای این مجموعه از جمله آب شیرین کن، برق، اکسیژن، نیتروژن، بخار و سایر واحدهای مجتمع پتروشیمی به مدار تولید بازگشتند و تامین یوتیلیتی مجتمع‌های فاز یک عسلویه نیز انجام شده است اما به گفته مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با وجود تزریق یوتیلیتی به مجتمع‌های پتروشیمی، عملکرد مشعل‌ها به دلایل فنی سبب ایجاد آلودگی در منطقه شده و دود سیاهی متشکل از گازهایی مانند مونوکسیدکربن و دی‌اکسیدکربن و به طور کلی کربنات‌ها در فضا پخش شده است.
 
ممنوعیت فعالیت های غیرضروری
 
با افزایش آلودگی ها در عسلویه، شرکت ملی صنایع پتروشیمی هر گونه فعالیت غیر ضروری در صنایع پتروشیمی مستقر در عسلویه را ممنوع اعلام کرد.
 
مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز از مردم و ساکنان منطقه درخواست کرد موارد ایمنی را برای حفظ سلامت خود به طور کامل رعایت کنند تا شرایط به حالت طبیعی باز گردد.
 
حمیدرضا عجمی همچنین از ابلاغ بخشنامه ای به شرکتها و مجتمعها خبر داد و گفت: به تمام طرح‌ها و مجتمع‌ها ابلاغ شده تا نسبت به سلامت کارکنان به ویژه بیماران قلبی و ریوی، اقدام های لازم را معمول کنند وهمچنین همکارانی که از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار نیستند از ترددهای غیر ضروری خودداری کنند و این بخشنامه به همراه جزئیات کامل پنج شنبه گذشته (۲۵ مرداد ماه) به تمام شرکت‌های منطقه ابلاغ شد.
 
تشکیل کارگروه ویژه مخاطرات زیست محیطی 
 
با اینحال از دیروز، کاهش غلظت آلاینده ها در هوا گزارش شده است اما در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس کارگروه ویژه مخاطرات زیست محیطی تشکیل شده تا جزئیات صدمات زیست محیطی این حادثه را بررسی کند.
 
هدف از تشکیل این کارگروه، ارایه گزارشی از میزان آلاینده های منتشر شده در اثر سوختن ناقص گاز در مجتمع های پتروشیمی منطقه اعلام شده و قرار است طی سه روز آینده این موضوع از سوی پتروشیمی های یاد شده بررسی و نتایج آن به همراه نظرات اصلاحی برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه به مدیریت ایمنی، بهداشت ، محیط زیست ،پدافند غیر عامل و مدیریت بحران سازمان منطقه ویژه پارس ارسال  شود.
 
برآورد خسارت زیست محیطی آتش سوزی مبین
 
در همین حال، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از آغاز بررسی برآورد خسارت زیست محیطی ناشی از آلودگی های حادثه آتش سوزی هفته گذشته در پتروشیمی مبین در عسلویه خبر داد.
 
حسین دلشب در این رابطه گفت: میزان خسارت وارده ناشی از حادثه پتروشیمی مبین براساس قوانین و استانداردهای زیست محیطی توسط کارشناسان این اداره کل آغاز شده است.
 
یادآور می شود آتش سوزی در ایستگاه تقلیل فشار پتروشیمی مبین ظهر روز چهارشنبه (٢٤ شهریورماه) رخ داد. با خروج این واحد از مدار تولید، ۱۳ مجتمع پتروشیمی واقع شده در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) از مدار بهره برداری خارج شدند.
 
نامه نماینده عسلویه به وزیر نفت
 
نماینده مردم شهرستان های کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی درباره آلودگی زیست محیطی در عسلویه خطاب به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، نامه نوشت و خواستار پیگیری جدی این موضوع شد.
 
در این نامه سکینه الماسی خطاب به وزیر نفت نوشته است: بروز آلایندگی شدید روزهای اخیر و خروج دود سیاه از مشعل ها در عسلویه که ناشی از اختلال در روند فعالیت پتروشیمی ها به دلیل ایجاد حادثه در پتروشیمی مبین است علاوه بر آسیب به سرمایه های ملی، موجی از نگرانی و التهاب را در میان مردم بومی، کارکنان وکارگران شریف مستقر در منطقه ایجاد کرده است.
 
وی خطاب به وزیر نفت یادآورشد:اینجانب به عنوان نماینده مردم از ابتدا در کنار مسئولان پیگیر موضوع بوده و خود را موظف می دانم گلایه و اعتراض موکلانم را از این وضعیت به مجموعه وزارت نفت اعلام کنم.
 
الماسی افزوده است: این موضوع بدون شک در اذهان مردم به عنوان نکته ای تاریک در کارنامه مجموعه وزارت نفت محسوب می شود.
 
در ادامه این نامه آورده شده است: چگونه است در پایتخت انرژی ایران با وجود کنترل آتش سوزی و فراگیر نبودن حادثه با چنین عواقب خسارت باری مواجه می شویم و این در حالی است که باید باتوجه به منابع انسانی و منابع طبیعی، محیط زیست این منطقه در اولویت باشد.
 
الماسی اضافه کرده است: چگونه در کنترل آلایندگی شدید پیش آمده ناتوان هستیم به گونه ای که چهار روز است التهاب و نگرانی مردم منطقه را رها نمی کند.
 
وی تاکید کرده است: آیا در صورت بروز حوادث احتمالی مشابه و حتی بزرگتر باز هم باید شاهد چنین خسارت جبران ناپذیری باشیم؟
 
الماسی نوشته است:از وزیر نفت و همکاران وی انتظار است علاوه بر بررسی دقیق حادثه و ارائه آن به اینجانب جهت گزارش دهی به مردم شریف جنوب استان بوشهر و همکارانم در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پس از این نیز با جدیت نسبت به وضعیت محیط زیست منطقه همه توان و اهتمام خود را به کار گیرید.
 
وی عنوان کرده است:بدون شک آسیب به محیط زیست آسیب به زندگی همه ساکنان و مجاوران اعم از مردم بومی، مدیران، کارکنان و کارگران بوده و همه متضرر خواهند شد.

کلیدواژه

عسلویه

بحران در عسلویه

پتروشیمی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها