نفت / شناسه خبر: 64311 / تاریخ انتشار : 1398/3/1 10:10
|

تحریم های آمریکا این بار دامن روسیه را گرفت

آمریکا در جدیدترین تهدید خود اعلام کرد به زودی تحریم‌هایی علیه شرکت‌هایی که در پروژه خط لوله نورد استریم ۲ روسیه مشارکت دارند تصویب خواهد کرد.

نفت امروز /ریک پری، وزیر انرژی آمریکا که در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید اوکراین به این کشور رفته بود، در کی‌یف به خبرنگاران اظهار کرده بود: سنای آمریکا لایحه تحریم نورد استریم ۲ را تصویب خواهد کرد و مجلس نمایندگان آن را تأیید می‌کند و دونالد ترامپ نیز این لایحه را امضا خواهد کرد.

ریک پری در ادامه افزود :انتظار دارد آمریکا به زودی تحریم‌هایی علیه شرکت‌هایی که در پروژه خط لوله نورد استریم ۲ روسیه مشارکت دارند تصویب کند.

در همین راستا شایلین هاینس، دبیر مطبوعاتی وزارت انرژی آمریکا نیز به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: نظر ریک پری، وزیر انرژی این است که کنگره درباره لایحه تحریم خط لوله نورد استریم ۲ عمل خواهد کرد و این لایحه برای قانونی شدن روی میز رئیس جمهور قرار می‌گیرد.

از سویی دیگر، روسیه می‌خواهد پیش از این که قرارداد ترانزیت با اوکراین منقضی شود، این خط لوله که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند تکمیل کند.

زیرا هرگونه تحریم‌های آمریکا که پیمانکاران را وادار کند پروژه ساخت خط لوله نورد استریم ۲ را ترک کنند ممکن است آغاز فعالیت این خط لوله را به تأخیر بیاندازد و روسیه را وادار کند به استفاده از مسیر ترانزیتی اوکراین ادامه دهد.

پروژه خط لوله نورد استریم پروژه خط لوله گازی است که با هزینه بیش از  ۱۱ میلیارد دلاری و مسافت ۱۲۲۲ کیلومتری از بستر دریای بالتیک از میادین گازی روسیه تا آلمان امتداد پیدا می‌کند و مسیرهای زمینی در اوکراین، لهستان و بلاروس را دور می‌زند. این پروژه ظرفیت سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب خط لوله "نورد استریم" فعلی را دو برابر خواهد کرد و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری عملیاتی شود و یکی از مهمترین مخالفین این  پروژه نیز آمریکا است.

اگرچه ترامپ بابت سیاسی کردن این خط لوله آماج انتقاد قرار گرفته است، اما رؤسای جمهور سابق آمریکا شامل باراک اوباما و جورج دبلیو بوش نیز به دلیل نگرانی‌های امنیتی با این خط لوله مخالف بودند. واشنگتن این خط لوله را یک تهدید امنیتی می‌داند و مدعی است به روسیه این فرصت را می‌دهد تا تجهیزات شنود زیردریایی مانند دستگاه‌های استراق سمع را در دریای بالتیک نصب کند.

حال اگر آمریکا تهدید خود را عملی کرده و تحریم‌های خود را تصویب کند، شرکت‌هایی که ممکن است هدف این تحریم‌ها قرار بگیرند شامل شل، وینتر شال، یونی پر، او ام وی و انژی هستند که شریک گازپروم در نورد استریم ۲ به شمار می‌روند

S & P Global

.

 

کلیدواژه

خط لوله نورد استریم

پروژه خط لوله گاز

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1