نفت / شناسه خبر: 64230 / تاریخ انتشار : 1398/2/22 11:34
|

نفت خاور میانه گرانتر از همیشه

این روزها نفت خاور میانه در رنج قیمتی بالاتری نسبت به برنت قرار دارد، کارشناسان میگویند پالایشگاه‌های نفت در سراسر آسیا، برای جبران از دست دادن نفت ایران و ونزوئلا هستند این نفت ارزشمند شده است .

نفت امروز /یان روزها نفت خاور میانه بیش از بیش خواهان پیدا کرده است و  خریداران آسیایی که بزرگترین منطقه واردکننده نفت در جهان هستند نیز در مواجهه با تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا تلاش می‌کنند نفت مورد نیاز خود را به هر طریق تأمین کنند.

از سویی دیگر با تحریم نفت ایران و ونزوئلا ، نفت سنگین حاوی سولفور بالا را که پالایشگاه‌های آسیایی برای پالایش آن‌ها تجهیز شده‌اند با کمبود عرضه مواجه کرده است؛همچنین اختلالات غیرمنتظره در روند صادرات نفت روسیه و نیجریه و  نگرانی‌ها نسبت به متأثر شدن صادرات نفت لیبی از جنگ داخلی، نیز به تب خرید محموله‌های نفت دامن زده است.

در هیمن راستا بهای معاملات آتی نفت عمان ۳.۱۰ دلار در هر بشکه نسبت به نفت دوبی که شاخص قیمت خاورمیانه است، گران‌تر شده است که بالاترین اختلاف قیمت از سپتامبر گذشته محسوب می‌شود که بازارها از چشم‌انداز تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران به وحشت افتاده بودند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رشد اختلاف قیمت میان نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است و نفت خاورمیانه نیز در افزایش علاقه به گریدهای نفتی خاورمیانه سهیم بوده است. اختلاف قیمت نفت دوبی با معاملات نفت برنت روز جمعه به ۳ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین اختلاف حد در هفت ماه گذشته بود.

اما در این میان  نفت شرکت آرامکوی سعودی نیز افزایش یافت و اگر چه این افزایش قیمت‌ها برای مشتریان آسیایی مطابق با انتظار بازار بود و انتظار می‌رفت عربستان با توجه به رشد قیمت‌های پایه خاورمیانه، به چنین اقدامی دست بزند اما افزایش قیمت فروش رسمی ژوئن ممکن است مانع شود خریداران نفت عربستان نفت بیشتری بخواهند و پالایشگاه‌ها را وادار کند از ذخایرشان برداشت کنند. چنین اقدامی از بازار حمایت خواهد کرد و ریاض را به هدفش که پایین بردن سطح ذخایر و بالا بردن قیمت‌ها است می‌رساند.

Bloomberg

کلیدواژه

نفت خاور میانه

نفت برنت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1