نفت / شناسه خبر: 64206 / تاریخ انتشار : 1398/2/18 10:07
|

چرا عراق قرارداد همکاری با آمریکا امضا کرد؟

آمریکا از عراق خواسته بود تا برای ادامه ادامه همکاری های اقتصادی‌اش با ایران باید با شرکت آمریکایی اکسان موبیل قرارداد انرژی امضا کند و امروز هم عراق به این شرش آمریکا موافقت کرد ...

نفت امروز /عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت که کشورش به زودی یک قرارداد انرژی ۳۰ ساله ۵۳ میلیارد دلاری با اکسون موبیل و پتروچاینا امضا می کند. وی هرگونه ارتباط بین این پروژه بزرگ و مجوز آمریکا به عراق برای تجارت با ایران را رد کرد.

اما این در حالی بود که بر اساس برخی منابع سیاسی عراقی، آمریکا به دولت عراق اطلاع داده است که، در صورتیکه تا نیمه ماه آینده میلادی با شرکت آمریکایی اکسان موبیل قرارداد انرژی امضا کند، دولت آمریکا برای ادامه همکاری های اقتصادی دولت عراق با ایران معافیت صادر خواهد کرد.
طبق شنیده ها از برخی منابع سیاسی عراقی، آمریکا برای  تمدید معافیتهای خریدنفت ایران عراق برای مسئولان عراقی شرط و شروطی گذاشته است.
به گفته این منابع آگاه آمریکا از دولت عراق خواسته در صورتیکه تا نیمه ماه آینده میلادی با شرکت آمریکایی اکسان موبیل قرارداد انرژی امضا کنند برای ادامه همکاری های اقتصادی دولت عراق با ایران معافیت صادر خواهد کرد.
نکته جالب  اما اینجاست که پیش از  این ترامپ اعلام کرده بود که به هیچ عنوان استثنائات مربوط به تحریم های خرید نفت ایران را تمدید نخواهد داد و در صورت صحت این خبر باید دید این بار  رئیس جمهور بد قول آمریکا در قبال بدعهدی خود در قبال تصمیمات خودش چه پاسخی خواهد داشت.

افرون بر این، سفیر ایران در لندن در روز دوشنبه گفته بود که آمریکا به عراق معافیتی برای معامله اقتصادی با ایران می دهد و در عوض یک قرارداد نفتی با بغداد امضا می کند.

از سویی دیگر برخی مقامات عراقی با تکذیب این موضوع اعلام کردند که چون تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی هستند که فقط نفت ایران را می خرند و عراق هیچ نفتی از ایران وارد نمی کند .برای گاز تا جایی که من میبینم هیچ محدودیتی وجود ندارد .معافیت خرید گاز همچنان برقرار است عراق اصلا شامل این معافیت نمیشود .

در مقابل برخی کارشناسان نیز عنوان کردند که درست است عراق در حال حاضر  عراق از ایران نفت وارد نمی کند ولی در حال حاضر یک معافیت از واشنگتن برای واردات گاز طبیعی ایران گرفته است.

OilNews

کلیدواژه

اکسون موبیل

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1