نفت / شناسه خبر: 64159 / تاریخ انتشار : 1398/2/11 11:05
|

بازار نفت به ترامپ اعتماد ندارد / بهای نفت همچنان نزولی است

با توجه به احتمال افزایش تولید نفت آمریکا و اوپک، انتظار می‌رود جای خالی بشکه‌های نفت ایران در بازار جبران شود و به همین دلیل قیمت نفت به روند نزولی چند روز اخیر ادامه داد....

نفت امروز /با توجه به احتمال افزایش تولید نفت آمریکا و اوپک، انتظار می‌رود جای خالی بشکه‌های نفت ایران در بازار جبران شود و به همین دلیل قیمت نفت به روند نزولی چند روز اخیر ادامه داد، اما تحلیلگران معتقدند که بازارهای نفت همچنان با کمبود عرضه مواجه است.

با کاهش عرضه توسط اوپک و همچنین تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران و ونزوئلا، قیمت نفت در ماه ژانویه تا آوریل (بهمن تا اردیبهشت‌ماه) تقریباً ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

اما بعد از  اینکه ترامپ برای مقابله با کمبود عرضه ناشی از تحریم‌های ایران، فشار بیشتری روی اوپک و رهبر آن، عربستان سعودی وارد کرد، قیمت‌ها در هفته گذشته کاهش یافت.

به گونه ای که معاملات آتی نفت خام برنت امروز ۷۱/۶۵ دلار به ازای هر بشکه انجام شد که از آخرین قیمت آن به میزان ۲۹ سنت و یا ۰/۴ درصد کاهش یافته است.

و در ادامه نفت خام وست تگزاس نیز ۶۳/۳۵ دلار به ازای هر بشکه مبادله شد که ۱۵ سنت، یا ۰/۲ درصد نسبت به قیمت پیشین کاهش پیدا کرده است.
 اما نکته ای  که در این میان وجود دارد این است که، اکث تحلیلگران بازار نفت متفق‌القول هستند که این کاهش قیمت موقتی است و به زودی بازارهای نفت با کمبود عرضه شدیدی مواجه خواهند شد.

جالب قضیه اینجاست که این روزها بازار نفت شاهد انواع پیش‌بینی‌ها است،عده‌ای معتقدند که قیمت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد‌، عده‌ای پیش‌بینی می‌کنند که اعضای اوپک و روسیه تولید نفت خود را افزایش خواهند داد و قیمت‌ها ثابت می‌ماند و این کشورها می‌توانند کسری نفت ایران را جبران کنند، عده‌ای هم معتقدند که ما در روزهای آینده با افزایش شدید قیمت نفت و کاهش تقاضا مواجه خواهیم شد.

 اما به نظر می‌رسد، با شدت گرفتن بحران سیاسی در ونزوئلا، تشدید تحریم ها علیه ایران و ادامه کاهش تولید های اوپک بازار همچنان در حالت شکننده ای قرار دارد و قیمت نفت برنت رو به افزایش خواهد بود حال باید دید سرانجام این داستان به کجا ختم خواهد شد.

 

Reuters

 

کلیدواژه

بهای نفت

بشکه‌های نفت ایران

ونزوئلا،

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1