نفت / شناسه خبر: 64041 / تاریخ انتشار : 1398/1/25 14:58
|

شایعه سازان اختلاس پتروشیمی به‌دنبال کسب چه منافعی بوده‌اند؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکی با تأکید بر اینکه خبر اختلاس در پتروشیمی دروغ بزرگ بود، گفت: با این وضعیت دیگر بخش خصوصی حاضر به حضور در عرصه مقابله با تحریم‌ها نمی‌شود.

نفت امروز /محمدجواد جمالی نوبندگانی پیرامون برگزاری دادگاه متهمان پتروشیمی و اثرات شایعه‌سازی‌ها در رابطه با این دادگاه گفت: متأسفانه فکر می‌کنم دست‌هایی در کار است تا به اعتماد عمومی جامعه آسیب وارد کند.

وی افزود: ما می‌دانیم در زمان تحریم‌ها بالاخره مشکلاتی ایجاد می‌شود، اما وقتی می‌آیند دروغ بزرگی را در جامعه مطرح کرده و به‌دروغ می‌گویند ۶ میلیارد یورو اختلاس شده است، باید مطمئن بود که عده‌ای می‌خواهند افکار عمومی جامعه را مشوش و اعتماد عمومی را خدشه‌دار و منافع حزبی و جناحی خود را دنبال کنند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از آنکه دروغ بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ در برخی رسانه‌ها منتشر شد، دیدیم که دادستان این شایعه را تکذیب کرد، اما خبرسازی‌ها و شایعه‌پردازی‌ها، اثر خود را در جامعه گذاشته و ذهن مردم را مشوش کرده بودو گروهی جریان‌ساز، با تکرار ادعاها و شایعات غلط خود همچنان به‌دنبال جوسازی رسانه‌ای بوده و مدام بر دنبال کردن منافع خود اصرار می‌ورزند.

جمالی نوبندگانی گفت: این در حالی است که اساساً اختلاس ۶ میلیارد یورویی با عقل و منطق سازگاری ندارد؛ مگر چقدر محصولات پتروشیمی طی دو سال فروخته شده است که تنها یک شرکت ۶ میلیارد یورو از این رقم را اختلاس کرده باشد؟

وی با اشاره به اثرات شایعه‌سازی‌ها در جامعه به‌ویژه در دورانی که مردم با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه‌رو هستند، گفت: متأسفانه شرایط جامعه به‌نحوی است که هرچقدر دادستان تلاش کند تا شایعات را خنثی و ذهن مردم را آگاه سازد، دیگر اثرات چندانی در جامعه و ذهن مردم ندارد و گلایه ما این است که اساساً چرا اتفاقی افتاد که عده‌ای به خود اجازه دادند چنین دروغ بزرگی را در جامعه مطرح و مردم را نگران کنند؛ پس از آن شاهد تکذیب مکرر این ادعاهای دروغین بودیم، ولی جو رسانه‌ای جریان‌های خاص همچنان اجازه شفاف‌سازی در جامعه را نمی‌دهد.

عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه به محتوای پرونده دادگاه پتروشیمی اشاره کرد و اظهار داشت: عمده اتهامی که در این پرونده مطرح شده، این است که ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی با تأخیر وارد کشور شده و یا در محاسبه ریالی آن اشکالاتی وجود داشته است؛ این اتهام نیز هنوز ثابت نشده و در مرحله رسیدگی است؛ بنابراین هرگز در پرونده چنین موضوعی مطرح نشده که عده‌ای ۶ میلیارد یورو اختلاس کرده باشند و رسیدگی به این موضوع با این ابعاد قطعاً نیازمند یک کار کارشناسی و تخصصی در این حوزه است.

جمالی نوبندگانی افزود: در این پرونده هیچ پولی از فروش محصولات پتروشیمی از کشور و یا حساب‌های رسمی و دولتی خارج نشده و اصل کلیه پول به حساب‌های مشخص مربوطه واریز شده است؛ حال تعجب می‌کنم که؛ چگونه این دروغ بزرگ را عده‌ای در جامعه مطرح کرده و هدف آنها چه بوده است؟ آنها با بیان این شایعه بزرگ به‌دنبال کسب چه منافع سیاسی بوده‌اند؟

وی در ادامه تصریح کرد: انتظار داریم رسانه‌ها پیش از انتشار اخبار و گزارش‌های خود، بدانند که چگونه یک خط خبر با افکار عمومی مردم بازی می‌کند و ذهن مردم را مکدر می‌سازد؛ رسانه‌ها باید اجازه دهند تا مطالب تخصصی مطرح شود و در این صورت هم مسائل شفاف می‌شود و هم واقعیت مشخص می‌گردد؛ نباید بدون کار کارشناسی تخصصی، جامعه دچار برداشت اشتباه شده و بخش خصوصی از فعالیت در کشور مأیوس گردد.

عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به این پرسش که "با توجه به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا و ضرورت حضور بخش خصوصی برای مقابله با این تحریم‌ها، آیا بخش خصوصی با شایعه‌سازی‌ها و این‌گونه رفتار با بخش خصوصی، حاضر به ورود به این عرصه می‌شود؟"، گفت: این شایعات و دروغ‌پردازی‌ها به‌طور قطع عوارضی دارد؛ وقتی چنین جو سنگینی در جامعه راه‌اندازی می‌شود، نوع همکاری بخش خصوصی برای مقابله با تحریم‌ها به‌شدت سخت می‌شود.

وی افزود: البته تأکید ما این است که همکاری‌ها در جهت مقابله با تحریم‌ها باید شفاف باشد و سیستم‌های نظارتی نیز به وظائف خود عمل کنند؛ به‌طور قطع هیچ کس نمی‌گوید که با تخلف برخورد نشود، اما اینکه ناگهان بگوییم ۶ میلیارد یورو اختلاس شده و این دروغ بزرگ را قبل از محکومیت به افرادی نسبت دهیم، پذیرفتنی نیست.

نفت مابه نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، حسین امین‌زاده اظهار کرد: پس از حادثه سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان، تاکنون حدود ۲۱ میلیون تومان کمک‌های نقدی ازسوی کارکنان برای کمک به سیل‌زدگان و خرید اقلام مورد نیاز آنها جمع‌آوری شده است و بسیج شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز ۱۰۰ میلیون تومان برای کمک به حادثه دیدگان اختصاص داده است.

وی با تاکید بر نقش صنعت پتروشیمی در مسئولیت‌های اجتماعی افزود: روند کمک‌های کارکنان همچنان ادامه دارد و با هماهنگی‌های انجام شده با پایگاه‌های بسیج شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و چند شرکت دیگر در روزهای آینده میزان این کمک‌ها افزایش می‌یابد.

امین‌زاده از همکاری و کمک گسترده شرکت‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و نیز منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس خبر داد و گفت: همکاران در صنعت با جدیت در حال کمک و تامین نیازهای هموطنان در مناطق سیل‌زده هستند.

نفت ما

کلیدواژه

اختلاس پتروشیمی

ماجرای اختلاس پتروشیمی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها