نفت / شناسه خبر: 63940 / تاریخ انتشار : 1398/1/17 19:04
|

کره جنوبی برای نفت ایران جایگزین پیدا می‌کند؟

طبق اخبار منتشر شده، کره جنوبی به دنبال بازار جدیدی برای جای‌گزینی نفت ایرانی است که استفاده می‌کرد.

نفت امروز /طبق اخبار منتشر شده، در حال حاضر کره جنوبی به دنبال خرید آزمایشی نفت فوق سبک آمریکایی است، و اقدام  به امتحان این نفت که توسط شرکت انرژی آنادارکو به عنوان جایگزین نفت خام ایران فروخته می شود، نموده است.
گفته می‌شود،  کره منتظر نظر واشنگتن در مورد ادامه خرید نفت ایران است  و از آن جایی که کره جنوبی یکی از بزرگترین مشتریان آسیایی ایران است و یکی از ۸ وارد کننده ای بود که بعد از وضع دوباره تحریم ها علیه ایران، برای ادامه خرید نفت این کشور معافیت گرفت .
انتظار می رود واشنگتن این معافیت ها را در ماه مه کاهش دهد که باعث مختل شدن عرضه میعانات گازی، یک نفت خام فوق سبک توسط ایران می‌شود. کره جنوبی از این نفت در صنعت بزرگ پالایشگاهی و شیمیایی خود استفاده می کند .
به نظر می رسد نفت سبک وست تگزاس جایگزینی احتمالی برای نفت ایران است چون وقتی پالایش می‌شود مقادیر قابل توجهی محصول نفتای پالایش شده می دهد که برای تولید مواد پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر نفت خام سبک وست تگزاس در بخش غربی حوزه پرمین در تگزاس تولید می شود .
جان کریستیانسن، سخنگوی آنادارکو تایید کرد که این شرکت نفت سبک وست تگزاس را صادر می‌کند و گفت که مقدار این صادرات در آینده افزایش می‌یابد ولی تایید نکرد که کره جنوبی در حال آزمایش این درجه نفت خام است .
اس کی انرژی، پالایشگاه برتر کره جنوبی و هیوندای اویل بنک، کوچکترین پالایشگاه این کشور در حال مطالعه عیار این نفت خام و آزمایش نمونه ها هستند .
یک منبع آگاه گفت :« این نفت می‌تواند جایگزین نفت سبک ایران باشد ولی باید کیفیت آن را دوباره چک کنیم» .
علاقه کره جنوبی به نفت سبک تگزاس از آنجا ایجاد شد که رکورد تولید نفت آمریکا و صادرات آن به دولت ترامپ اجازه داد از انرژی به عنوان یک اهرم فشار در سیاست خارجی استفاده کند. بزرگترین تلاش آمریکا تحریم ها علیه صنعت نفت ایران و ونزوئلا بوده است .
سئول در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت هاست و اعلام کرده جایگزین های کمی برای میعانات گازی ایران دارد. کره جنوبی احتمالا مجبور است واردات فعلی خود را از ایران بین ۵ تا ۲۰ درصد کاهش دهد .
کره جنوبی که یک متحد سیاسی آمریکاست، نمی‌خواهد روابطش با واشنگتن را به خطر بیندازد. در مذاکرات هفته گذشته با مقامات دولت آمریکا، کره جنوبی خواستار حداکثر انعطاف پذیری با تاکید بر اهمیت نفت سبک ایران برای صنعت پتروشیمی خود شد .
واشنگتن سعی دارد صادرات نفت ایران را به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برساند، یعنی کمتر از ۲.۵ میلیون بشکه در روزی که در ماه مه گذشته صادر شد.
شرکت ملی نفت کره جنوبی اعلام کرد این کشور حدود ۱۷۶۲۳۷ بشکه در روز نفت خام ایران را در ژانویه تا فوریه وارد کرد که ۳۸.۵ درصد نسبت به همین  دوره در  سال گذشته کمتر بود .
طبق گزارش وزارت انرژی آمریکا، میانگین صادرات نفت خام این کشور به کره جنوبی حدود ۲۵۶۰۰۰ بشکه در روز در ۲۰۱۸ بود ولی واردات در فوریه به ۴۴۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت .
کره جنوبی انواع دیگری از نفت خام سبک آمریکا را می خرد ولی اس کی انرژی و هیوندای اویل بنک اخیرا محموله‌های نفتی از ایگل فورد تگزاس را کاهش دادند چون ناخالصی‌هایی در نفت پیدا کرده بودند .
 

کلیدواژه

نفت سبک وست تگزاس

شرکت ملی نفت کره جنوبی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1