نفت / شناسه خبر: 63909 / تاریخ انتشار : 1397/12/27 11:20
|

معافیت‌های تحریمی ایران در آستانه تمدید

رسانه‌ها می‌گویند آمریکا ناگزیر به اعلام معافیت‌های تحریمی ایران خواهد شد و اگر این اقدام را انجام ندهد حداقل ۴ کشور از این استثناءها خودشان به خرید نفت ایران خواهند پرداخت.

نفت امروز /اخبار به گوش رسیده حاکی از این است با توجه به اوضاع فعلی ونزوئلا و همچنین رو به افزایش بودن نسبی قیمت نفت در جهان، بعید به‌نظر می‌رسد آمریکا معافیت‌های ۸ کشور از تحریم خرید نفت ایران را تمدید نکند و در این شرایط حتی اگر این معافیت‌ها ملغی شود هم، به‌نظر می‌رسد چین و هند به این تحریم‌ها تن ندهند.
 طبق پیش بینی کارشناسان آمریکا احتمالاً هشت کشور خریدار نفت ایران را آسوده‌خاطر خواهد کرد و معافیت‌های اعطا شده به آنها تحت عنوان معافیت از تحریم همراه با کاهش قابل‌توجه واردات را تمدید خواهد کرد تا بتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند.
پیش از این آمریکا به هشت کشور واردکننده نفت از ایران، یعنی چین، هند، ایتالیا، ترکیه، یونان، ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان، معافیت  شش ماهه داده بود تا بتوانند علی رغم تحریم به خرید نفت از  ایران ادامه دهند.
دولت ترامپ پس از تصمیم سال گذشته خود برای اعطای معافیت از تحریم های نفتی ایران به هشت کشور در وضعیت دیپلماتیک پیچیده ای گرفتار شد و اکنون با نزدیک شدن انقضای معافیت ها در ماه مه (اردیبهشت)، بسیاری از کشورها زمینه سازی برای دریافت معافیت دوباره را آغاز کرده اند و این امر مورد استقبال تهران و در عین حال عصبانیت ایران ستیزان واشنگتن واقع شده که از ترامپ می خواهند به وعده خود برای فشار حداکثری علیه تهران عمل کند.
از سویی دیگر نیز دولت آمریکا اعطای معافیت های جدید به این کشورها را رد نکرده و مقام های آمریکایی تصریح کرده اند که این روش مورد ترجیح واشنگتن نیست. اما در عین حال برخی از مقام های دولت ترامپ نیز به نظر می رسد خواهان تمدید معافیت های پیشین هستند.
همچنین برخی مقام های دولت ترامپ استدلال می کنند در صورتی که کشورهای دریافت کننده معافیت نشان دهند که گام هایی برای کاهش واردات نفت از ایران برمی دارند، بهتر است معافیت جدید دریافت کنند تا با وارد شدن شوک به بازار نفت مواجه نشویم.
به نظر میرسد، دولت ترامپ در لبه پرتگاه است و چاره ای به جز ادامه وضعیت فعلی ندارد، مگر این که رئیس جمهوری آمریکا بتواند از نظر سیاسی جایگاه خود را ارتقا دهد و این مساله نیز بعید به نظر می رسد.
 


gulfnews
 

کلیدواژه

معافیت‌های تحریمی ایران

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1