نفت / شناسه خبر: 43672 / تاریخ انتشار : 1397/11/28 15:14
|

جاسک دومین پایانه بزرگ صادرات نفت/بهره‌برداری از پایانه نفتی جاسک در اولویت وزارت نفت

پایانه نفتی جاسک یکی از پایانه‌های در دست احداث است که در صورت بهره برداری از آن ظرفیت صادرات حدود روزانه یک میلیون بشکه نفت خام ایجاد می‌شود.

نفت امروز /پایانه نفتی جاسک یکی از پایانه‌های در دست احداث است که در صورت بهره برداری از آن ظرفیت صادرات حدود روزانه یک میلیون بشکه نفت خام ایجاد می‌شود.

به گزارش فصل تجارت، پایانه نفتی یا ترمینال نفتی تأسیسات صنعتی هستند که از آن‌ها برای ذخیره‌سازی، انتقال، بارگیری نفت، فرآورده‌های نفتی، گاز یا محصولات پتروشیمی استفاده می‌شود.
علاوه بر پایانه‌های نفتی، پایانه‌های صادراتی نیز وجود دارند که این پایانه‌ها در زمینه ذخیره‌سازی، بارگیری، انتقال، صادرات و واردات نفت خام، گاز طبیعی، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی فعالیت می‌کند، که این پایانه‌ها با دارا بودن مخازن ذخیره‌سازی محصولات هیدروکربوری، در راستای اهداف خود در جهت بارگیری تانکر‌های نفتکش یا خطوط لوله انتقال ساخته شده که اغلب در نزدیکی پالایشگاه‌های نفت یا کشتی‌های نفتکش قرار دارند.
پایانه نفتی خارک، پایانه میعانات گازی عسلویه، پایانه نفتی شمال (بهشهر)، پایانه نفتی ماهشهر، پایانه گازی جاسک تعدادی از پایانه‌های نفتی فعال در کشور هستند.
پایانه نفتی جاسک یکی از ترمینال‌هایی است که هدف از ساخت آن تنوع‌بخشی به پایانه‌های صادرات نفت کشور بوده که ضرورت ساخت آن به عنوان بازوی کمک رسان در نزدیکی پایانه نفتی خارک از سال‌ها قبل احساس شده بود.
بر اساس آمار موجود حجمی در حدود 90 درصد از نفت صادراتی کشور از طریق پایانه خارک و تنگه هرمز صادر می‌شود که در صورت بهره برداری از پایانه جاسک امکان دسترسی راحت‌تر به دریای عمان فراهم می‌شود.
طبق مطالعات صورت گرفته پایانه نفتی جاسک شامل 2 پالایشگاه، پتروشیمی و مخازن ذخیره سازی نفت خام با ظرفیت نهایی ذخیره سازی 30 میلیون بشکه است.
پایانه جاسک که عنوان بزرگ‌ترین پایانه نفتی کشور در دریای عمان را از آن خود کرده و در کنار تامین امنیت صادرات نفت، کاهش فاصله نفتکش‌ها با بازار‌های مصرف و مزایا آن را نیز به دنبال دارد.
پیشنهاد ساخت این پایانه در اسفندماه سال 92 مطرح شد که از همان ایام نیز در اولویت برنامه‌های وزارت نفت قرار گرفت و بر اساس هدف گذاری‌های صورت گرفته تا پایان سال 1400 به بهره برداری رسمی می‌رسد.
در همین خصوص بیژن زنگنه در جدیدترین اظهارات خود در باره ایجاد پایانه صادراتی در خارج از خلیج فارس گفت: ما پایانه جاسک را به عنوان پایانه صادرات نفت در خارج از خلیج فارس انتخاب کرده‌ایم، عملیات احداث خطوط لوله و احداث مخازن برای این طرح آغاز شده و مطالعات مربوط به ایجاد پایانه صادراتی نیز انجام شده تا در اواخر سال 99 شاهد بهره‌برداری از این پایانه جدید در دریای عمان باشیم.
آنچه مسلم است، در صورت بهره برداری از این پایانه نفتی جاسک به عنوان دومین پایانه بزرگ صادرات نفت ایران ظرفیت صادرات حدود روزانه یک میلیون بشکه نفت خام فراهم خواهد شد که این موضوع در افزایش صادرات نفتی تاثیر گذار خواهد بود.

 منبع»فصل تجارت

کلیدواژه

پایانه نفتی جاسک

ارسال نظرات

captcha
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1