گاز / شناسه خبر: 43535 / تاریخ انتشار : 1396/8/23 13:15
|
معاون وزیر نفت در امور گاز در بازدید از مناطق زلزله زده تأکید کرد:

لزوم نشت یابی و چک کردن لوله کشی گاز داخل منازل از سوی سازمان نظام مهندسی

با توجه به اهمیت رعایت شرایط ایمنی قبل از وصل گاز مشترکین، پس از حصول اطمینان از نشت یابی و چک کردن لوله کشی گاز داخل خانه ها توسط نمایندگان سازمان نظام مهندسی، وصل گاز با همکاری نیروهای امداد گاز ا

نفت امروز /با توجه به اهمیت رعایت شرایط ایمنی قبل از وصل گاز مشترکین، پس از حصول اطمینان از نشت یابی و چک کردن  لوله کشی گاز داخل خانه ها توسط نمایندگان سازمان نظام مهندسی، وصل گاز با همکاری نیروهای امداد گاز  انجام می شود.

به گزارش نفت امروز، مهندس حمید رضا عراقی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران  ضمن بیان مطلب فوق،با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی به عنوان متولی امر تایید عدم نشت گاز از لوله کشی گاز داخل منازل است، اظهار کرد:به علت زلزله اخیر ممکن است اشکالاتی در اتصالات وسایل گاز سوز و گرمایشی، لوله های گاز داخل منزل، لوله های دودکش و بخاری و سایر بخش ها ایجاد شده باشد که نیاز به بررسی مجدد این موارد  است تا خدای ناکرده حوادث ناگوار جان مشترکین را تهدید نکند لذا از مردم عزبز مناطق آسیب دیده در خواست داریم که خودسرانه اقدام به وصل گاز  نکنند و از دستکاری رگلاتور ،کنتور گاز  و سایر تجهیزات گازی خودداری نمایند و صبورانه با همکاری سازمان نظام مهندسی و نیروهای امداد گاز منتظر وصل گاز منزل خود باشند.

معاون وزیر در امور گاز ادامه داد: جهت جلوگیری از حوادث جبران ناپذیر، از هموطنان محترم مناطق آسیب دیده می خواهیم که خودسرانه اقدام به وصل گاز  نکنند و از دستکاری رگلاتور و کنتور گاز خود داری نمایند و صبورانه با همکاری سازمان نظام مهندسی و نیروهای امداد گاز منتظر وصل گاز منزل خود باشند.

عراقی در پایان گفت : لازم است مردم عزبز مناطق آسیب دیده جهت جلوگیری از بروز هر گونه حوادث جبران ناپذیر جانی و مالی، نکات ایمنی ذیل را رعایت نمایند:

1.
برای جلوگیری از آتش سوزی و انفجار احتمالی در فضای داخلی محل زندگی و کار، نبایستی نسبت به وصل جریان گاز شتاب ورزید. حتما بایستی از عدم وجود نشت در سیستم داخلی اطمینان حاصل نمایید. به این منظور بایستی اولا وضعیت ظاهری لوله کشی را کنترل و ثانیا با اقداماتی نظیر تست کف و صابون و همزمان تحت فشار قرار دادن لوله کشی با هوا از سلامت تمامی اجزای لوله کشی داخلی کسب اطمینان کرد.
2.
علاوه بر لوله کشی، باید از سالم بودن شلنگ ها، بست ها و لوازم اتصال وسیله گازسوز به شیر گاز نیز مطمئن گردید.
3.
در اثر زلزله و جابجایی وسایل گازسوز، احتمال جدا شدن رابط دودکش از وسیله گازسوز یا محل اتصال در دیوار وجود داشته و لذا بایستی این نقاط مهم کنترل گردد. چنانچه دودکش جدا شده باشد، در اثر کارکرد وسیله گازسوز، گازهای سمی ناشی از احتراق در فضای داخلی پخش و منتشر شده و موجب مرگ های خاموش می گردد.
4.
پس از کنترل و اجرای توصیه های بندهای قبل، می توان از طریق پست های امداد و پرسنل شرکت گاز مبادرت به وصل گاز نمود. البته جهت حصول اطمینان کامل بایستی پس از وصل جریان گاز نیز اقدام به تست کف صابون کرد. در این راستا بایستی با هوشیاری کافی نسبت به پخش بوی گاز که حاکی از نشتی بوده همواره حساسیت داشته باشیم.
5.
چنانچه در اطراف محل زندگی یا کار خود با هر گونه آسیب در تاسیسات گازی بخصوص در علمک گاز مواجه و یا نشتی و فوران گاز را ملاحظه نمودید، بایستی ضمن ترک محیط، سریعا به پست های امداد شرکت گاز اطلاع دهید.
6.
هرگز تجهیزات گاز از جمله فشارشکن های (رگلاتورها) مجاور منزل یا محل کار خود را حتی به قصد وصل جریان گاز دستکاری نکنید. این عمل موجب بی اثر شدن سیستم های ایمنی تعبیه شده در رگلاتور و به خطر افتادن شما و خانواده تان می شود.
7.
رسیدگی و امداد سریع به محل های زلزله زده مستلزم باز بودن راه ها و عدم تجمع افراد در مسیرها می باشد. بنابراین بایستی اولا مسیرهای تردد خصوصا خودروهای امداد همواره باز باشد و در این امر حیاتی، افراد می توانند با باز کردن مسیرهای اطراف منزل و محل کار مشارکت نمایند و ثانیا به هیچ وجه در مکان های تخریب شده و سست تجمع ننمایند و به استقبال خطر ناشی از فروریزی غیرمنتظره ابنیه نروند.
لازم به ذکر است از صبح زود امروز (سه شنبه 23 آبان 96 ) آقای عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران؛ آقای مومنی، مدیرگازرسانی و آقای یوسفی پور رئیس HSE  شرکت ملی گاز ایران در منطقه سرپل ذهاب به بررسی وضعیت گازرسانی به منازل و ساختمان ها پرداخته اند.

 

 

کلیدواژه

معاون وزیر نفت

مناطق زلزله

سازمان نظام مهندسی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
همراه بانک صادرات 1