نفت / شناسه خبر: 105051 / تاریخ انتشار : 1398/6/16 10:42
|

دست آمریکایی‌ها در پوست گردو ماند! / توافق گازی عراق و روسیه

علی رغم تحریم‌های سفت وسخت آمریکایی ها علیه عراق، وزارت نفت عراق اعلام کرد یک قرارداد اکتشاف نفت و گاز با یک شرکت روسی بسته است که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

نفت امروز /جدیداً وزارت نفت عراق ازیک قرارداد گازی و اکتشافی  یک شرکت روسی خبر داد ، این خبر از  جایی اهمیت یافته است که آمریکایی ها روی خرید انرژی عراق از  مخازن آمریکا حساب ویژه ای باز کرده بودند. 
این وزارتخانه طی بیانیه ای اعلام کرد یک قرارداد با شرکت ساختمانی و مهندسی استروی ترنسگز روسیه برای اکتشاف نفت و گاز امضا کرده است. این شرکت قرار است بخش‌هایی از استان بیابانی انبار را در غرب عراق اکتشاف کند.
ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق گفت :« این بلوک اکتشافی یکی از مکان‌های امیدوارکننده در عراق است و مطالعات و اطلاعات اولیه نشان می‌دهند که بین ۲ تا ۴ میلیارد بشکه معادل های نفتی در این منطقه وجود دارد که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آن را گاز تشکیل می دهد .
وی اضافه کرد این پروژه با ایجاد فرصت های شغلی و حمایت از بخش خصوصی محلی باعث توسعه اقتصادی این استان می شود .
عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفت این قرارداد سه مرحله دارد: اکتشاف، توسعه و تولید و مساحتی بالغ بر ۱۲ هزار کیلومتر مربع را در بر می گیرد .
این شرکت روسی باید یک مجتمع مسکونی در استان انبار بسازد و زیرساخت‌ها و خدمات این استان را با هزینه‌ای حدود ۱۰۰ میلیون دلار توسعه دهد. این قرارداد به شورای وزارتی عراق فرستاده شده تا در نهایت توسط شورای وزیران نخست وزیر تایید شود .
شرکت استروی ترنسگز در ۲۰۱۴ در پاسخ به فعالیت های نظامی روسیه در اوکراین توسط وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شد. طبق گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، گروه ولگا که مالک این شرکت است از نظر مالی و فنی از دولت روسیه حمایت می‌کند .
عراق در حال بازسازی صنعت نفت خود است چون بیشتر درآمد خود را از این صنعت به دست می آورد .
عراق در ماه اوت به طور میانگین ۳.۶ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد که ۶.۳۴ میلیارد دلار برای آن درآمد داشت. این کشور قصد دارد طی سال های آینده تولید خود را افزایش داده و به حداقل ۶ میلیون بشکه برساند .
عراق قرارداد هایی با شرکت های بزرگ دنیا بسته است . برای مثال قراردادی ۳۰ ساله به ارزش ۵۳ میلیارد دلار با شرکتهای اکسون موبیل و پتروچاینا بسته تا دو میدان نفتی را در بصره توسعه دهند .

Reuters

کلیدواژه

توافق گازی عراق و روسیه

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1