نفت / شناسه خبر: 104670 / تاریخ انتشار : 1398/4/29 10:51
|

ادعاهای واهی ترامپ باز هم بازار نفت را به هم ریخت

در حالی که ترامپ مدعی شده پهباد ایرانی را ساقط کرده است، و به دنبال آن قیمت نفت افزایش چشمگیری داشته؛ مقام های ایرانی می‌گویند هنوز هیچ خبری مبنی بر سقوط پهپاد خود دریافت نکرده‌اند.

نفت امروز /پس از مدت‌ها ثبات قیمت در بازار  جهانی نفت امروز  به یکباره و در پی ادعای مقام‌های واشنگتن مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی توسط نیروهای آمریکایی در خلیج فارس ، بهای نفت  حدود دو درصد افزایش یافت.
بر این اساس، قیمت نفت برنت با یک دلار و ۱۷ سنت افزایش به میزان ۶۳ دلار و ۱۰ سنت برای هر بشکه رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت نیز با ۸۳ سنت افزایش به رقم ۵۶ دلار و ۱۳ سنت رسید.
بعد از  این که کارشناسان از  ثابت ماندن نسبی بهای نفت بعد از  اعلام  تصمیم اوپک متعجب بودند، اما امروز  صبح بهای نفت به یکباره صعود دو درصدی داشت و این صعودی دلیلی نداشت به جز ناآرامی در حیاتی ترین و پنجمین مسیر تأمین نیاز نفتی جهان .
این در حالی است که به نظر می‌رسد، حساسیت این موضوع برای آمریکایی ها بسیار مشهود بوده که به محض افت قیمتی نفت در روزهای اخیر دست به دامان جوسازی زده اند تابا  ایجاد التهاب و نا امنی در خلیج فارس بهای نفت را افزایش دهند.
طبیعتاً ادعا‌های بی پایه و اساس رئیس جمهوری آمریکا درباره ساقط شدن پهپاد ایرانی توسط نیرو‌های آمریکایی نمی‌تواند با تلاش‌ها برای التهاب آفرینی در منطقه مهم خلیج فارس و آبراه استراتژیک تنگه هرمز بی ارتباط باشد؛ ازهمین روی پر واضح است که واشنگتن در همین راستا تلاش کرده و می‌کند.
در واقع، این روش و شگرد آمریکایی‌ها و متحدان غربی آن هاست که با سلسله اقدامات مختلف و همچنین بهره برداری از روش‌های جنگ روانی، رسانه‌ای و تبلیغاتی در مسیر نا امن سازی منطقه مهم خلیج فارس و نا بسامان کردن بازار نفت گام بردارند؛  و افزون بر این همچنان بتوانند رکورد پُر رونق‌ترین بازار فروش تسلیحات نظامی را برای خود حفظ کنند.
به گفته تحلیلگران اقتصادی، افزایش تنش‌ها در خلیج فارس به دنبال شایعاتی درباره گم شدن یک نفتکش و انهدام یک پهپاد ایرانی نیز در افزایش قیمت‌ها تأثیر گذار بوده است.
حدود ۲۰ درصد تأمین نیاز نفتی جهان از خلیج فارس عبور می کند؛ بنابر این سرمایه گذاران از احتمال وقوع اختلال در روند جابه جایی نفتکش ها در این منطقه نگران هستند.
اما نکته ای  که در این مسان مطرح می‌شد این است که سود اصلی افزایش بهای نفت در این روزهای پر حاشیه نصیب چه کسی خواهد شد؟
در پایان باید گفت: با این که به گفته بسیاری از  کارشناسان، کشور‌های در حال توسعه اصلی‌ترین صادرکنندگان نفت هستند و این افزایش قیمت به آن‌ها کمک خواهد کرد که کمبود بودجه و بدهی‌های خود را جبران کرده و فرصت‌های بیشتری برای سرمایه گذاری داشته باشند، اما بی شک آمریکا و تولید کنندگان نفت شیل آمریکا هم از  این نابسامانی بی نصیب نخواهند ماند و این خود دلیلی برای این ادعای پوچ و جوسازی های آمریکایی ها درباره تنگه هرمز است.
 

OilPrice

کلیدواژه

افزایش قیمت نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1