نفت / شناسه خبر: 104586 / تاریخ انتشار : 1398/4/18 16:53
|

تامین خوراک پایدار کارخانه ان.جی.ال 3100

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به زمینه مشترک همکاری در اجرای طرح ملی ساخت کارخانه NGL3100 در استان خوزستان و تامین خوراک پایدار آن توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران....

نفت امروز /مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به زمینه مشترک همکاری در اجرای طرح ملی ساخت کارخانه NGL3100 در استان خوزستان و تامین خوراک پایدار آن توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، گفت: میزان گاز برای تامین خوراک پایدار کارخانه NGL3100 در مجموع روزانه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب است که از 4 ایستگاه تقویت فشار تامین می شود.

بر اساس اعلام شرکت نفت مناطق مرکزی، رامین حاتمی مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در نشست مدیران شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) با اشاره به زمینه مشترک همکاری در اجرای طرح ملی ساخت کارخانه NGL3100 و تأمین خوراک پایدار آن توسط شرکت نفت مناطق مرکز ایران، اظهار داشت: میزان گاز برای تأمین خوراک پایدار کارخانه NGL3100 در مجموع روزانه ۲۰۶ میلیون فوت مکعب یا معادل پنج میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب است. که میزان ۱۲۰ میلیون فوت مکعب آن توسط ایستگاه تقویت فشار دهلران، ۲۱ میلیون فوت مکعب از ورودی پایدار، ۲۰ میلیون فوت مکعب از ایستگاه تقویت فشار پایدار غرب و ۴۵ میلیون فوت مکعب در روز از طریق ایستگاه تقویت فشار چشمه خوش ارسال می‌شود.

حاتمی درباره مبادی تأمین گاز مورد نیاز NGL3100، خاطرنشان کرد: یکی از مبادی تأمین گاز مورد نیاز، ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران است که برای فشار افزایی گازهای همراه از میدان‌های دهلران و دانان به میزان ۱۲۰ میلیون فوت مکعب از میزان دو بار به ۱۳۲ بار طراحی می‌شود. سرمایه گذار آن صندوق‌های بازنشستگی نفت و پیمانکار اجرایی شرکت اویک و مدت زمان اجرای آن ۲۳ ماه است. همچنین خطوط لوله ارتباطی ۱۶ اینچ به طول ۵۸ کیلومتر، مخزن میعان گیر و تأسیسات ورودی به ایستگاه NGL3100 و ایستگاه تقویت فشار دهلران در حال انجام و بسته‌های فنی آن تهیه شده است.

وی افزود: جمع آوری و تزریق گازهای همراه نفت میدان نفتی چشمه خوش با هدف جمع آوری گازهای همراه نفت و فشارافزایی جهت تأمین خوراک NGL3100 به میزان ۴۵ میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش و ۵۸ میلیون فوت مکعب در روز گاز شیرین جهت تزریق گاز در میدان نفتی چشمه خوش و احداث ایستگاه تقویت فشار چشمه خوش برای گازهای همراه پایدار غرب با هدف جمع آوری و فشار افزایی گازهای همراه نفت تولیدی از میدان پایدار غرب آسماری جهت تزریق ۲۰ میلیون فوت مکعب در روز در میدان نفتی چشمه خوش از دیگر پروژه‌های تعریف شده است.

حاتمی درباره مراحل اجرایی کار اظهار داشت: مذاکرات قراردادی با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و یک سرمایه گذار دیگر، انجام شده است. اسناد فنی، پیشنهاد فنی و مالی، نهایی سازی و به هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران به منظور اخذ مصوبه ارائه شده است.

بر اساس این گزارش، غلامرضا منوچهری مدیر عامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) در این نشست مشترک، با بیان اینکه برآیند همکاری شرکت‌های کارفرما و پیمانکار، شکوفایی و توسعه کشور را به دنبال دارد، اظهار داشت: همه ما به عنوان شرکت‌های کارفرما و پیمانکار یک هدف مشترک داریم که همانا توسعه اقتصادی، شکوفایی کشور و انجام طرح‌های ملی است. در این رابطه، همه بایستی تسهیل کننده امور باشیم تا روند اجرای کار شتاب بیشتری داشته باشد.

وی افزود: با توجه به ماهیت و طبیعت این قبیل کارها که دارای تنوع و کثرت امور از جمله تنوع مالی، جغرافیایی، پیمانکاری، نوع ارز، وندورها و طراحی‌ها بسیار متنوع و پیچیده هستند و در صورت عدم رسیدن به وحدت و تعامل، امکان نقصان در اجرای این کار وجود دارد که زیان آن متوجه سرمایه گذار و صنعت نفت و متعاقب آن منافع ملی خواهد بود. با اعتمادسازی، تعامل، فداکاری، تفویض اختیارات در موارد نیاز، ساده کردن مسیر کارها و کاهش لایه‌های کاری، پیچیدگی فرآیندها کاهش و سرعت اجرای طرح افزایش می‌یابد.

ایرنا

کلیدواژه

کارخانه ان.جی.ال 3100

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

رامین حاتمی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1