نفت / شناسه خبر: 104567 / تاریخ انتشار : 1398/4/17 11:00
|

بسته شدن تنگه هرمز به ضرر چه کسی است؟

تنش‌های اخیر در خلیج فارس، هم کارشناسان حوزه نفت و انرژی را نسبت به ایجاد جنگ نفتی در خلیج فارس نگران کرده است و هم خریدارن نفتی را از افزایش بهای نفت حال باید دید سرانجام این تنش ها به کجا...

نفت امروز /تنش‌های اخیر در خلیج فارس، هم کارشناسان حوزه نفت و انرژی را نسبت به ایجاد جنگ نفتی در خلیج فارس نگران کرده است و هم خریدارن نفتی را از  افزایش بهای نفت حال باید دید سرانجام این تنش ها به کجا ختم خواهد شد، اما نکته ای  که مسلم است این است قطعا متضرر این درگیری ها ایران نخواهد بود.
اویل پرایس در گزارش امروز  خود درباره تنش های اخیر خلیج فارس و احتمال بسته شدن تنگه هرمز نوشت:بروز هرگونه درگیری در خلیج فارس می‌تواند قیمت نفت را به‌شدت افزایش دهد و در وخیم‌ترین حالت ممکن است قیمت نفت تا بیش از ۳۲۵دلار در هر بشکه افزایش یابد.
جرقه اصلی بسته شدن تنگه هرمز  اولین بار توسط  ایران آن هم بعد از تهدید های نفتی آمریکا شکل گرفت، در این راستا تهران تهدید کرد اگر مورد حمله نیروهای آمریکایی قرار بگیرد، متحدان آمریکا در منطقه هم ضربه سنگینی خواهند خورد و اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، این کشورها هم نمی‌توانند.
کارشناسان می‌گویند:  اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، ممکن است نیروهای آمریکایی و متحدانش در منطقه بالاخره موفق شوند آن را باز کنند اما نباد این نکته را فراموش کرد که در خوشبینانه‌ترین حالت، بازگشایی تنگه چند روز طول می کشد و بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها سه ماه برای باز گرداندن حمل و نقل دریایی به تنگه را بیان می‌کنند و در همین مدت هم قیمت نفت به ۳۲۵دلار در هر بشکه خواهد رسید، که خود میتواند زمینه ساز یک بحران عظیم در حوزه نفت شود.
تاثیر بسته شدن تنگه هرمز بر قیمت جهانی نفت مسلما بستگی دارد به مقدار نفتی که روزانه از بازار کم می‌شود و مدت زمان این اختلال. سه سناریو در این باره وجود دارد:
در خوشبینانه‌ترین سناریو، تنگه هرمز تنها چند روز به روی حمل و نقل اقتصادی بسته می شود و تاثیر آن بر قیمت نفت نسبتا حداقل خواهد بود ولی انتظار یک افزایش قیمت تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه را به خاطر عدم اطمینان در مورد نتیجه این کار خواهیم داشت، ولی بعد قیمت به سرعت به زمان قبل از بحران بازمی‌گردد.
جریان ۲۰.۷ میلیون بشکه نفت خام و محصولات نفتی در صورت بسته شدن کامل تنگه هرمز متوقف می‌شود، ولی ۴ میلیون بشکه آن توسط خط لوله های فعلی از عربستان به دریای سرخ و خط لوله نفت خام ابوظبی که تنگه هرمز را دور می‌زند، جبران می‌شود. به علاوه، عربستان ذخایر نفتی در تاسیسات ذخیره سازی سراسر جهان از جمله روتردام در اروپا ،اوکیناوا و چین در آسیا و گالف کوست آمریکا دارد.
در سناریوی بدبینانه، سیستم جهانی پاسخ به شرایط اضطراری نفت در دو ماه اول بحران بسیار تحت فشار قرار می‌گیرد. این در شرایطی است که تنگه هرمز در ۴۵ روز اول کاملاً بسته می‌ماند که باعث می‌شود قیمت نفت به بالاترین حد برسد.
ذخایر نفتی سراسر جهان برای جبران کمبود نفت کافی خواهد بود، ولی میزان مصرف روزانه از ذخایر استراتژیک چالش آفرین خواهد شد.
تحقیقات نشان می‌دهد حداکثر ۱۴.۴میلیون بشکه نفت و محصولات نفتی از ذخایر کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی در ماه اول ارائه می‌شود و ۱۲.۵میلیون بشکه هم در ماه دوم. در صورتی که اختلال نفتی به ترتیب ۱۶.۹ و ۱۵.۵میلیون بشکه در روز خواهد بود.
در آخر، در بدترین شرایط، تولید نفت خلیج فارس و زیرساخت‌های صادرات نفت به‌شدت آسیب می‌بیند و تنگه هرمز کاملاً بسته می‌شود. این شرایط قیمت نفت را به آسمان می‌رساند و تا زمان سقوط اقتصاد جهان به یک رکود عمیق پایین نخواهد آمد.
ولی تأثیر از دست رفتن تولید خلیج فارس را می‌توان تا حدی با ۴۰درصد باقیمانده ذخایر استراتژیک جهان و ۲۰۰میلیون بشکه در روزی که عربستان در ذخایر خود حفظ کرده جبران کرد، البته در صورتی که تأسیسات صادرات عربستان دست نخورده بماند.

OIlPrice

کلیدواژه

بسته شدن تنگه هرمز

نفتی

شرکت های نفتی

نفتخیز

نفت ایران

وزیر نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1