نفت / شناسه خبر: 147783 / تاریخ انتشار : 1401/11/25 19:28
|

مالیات بر صادرات فراورده های نفتی ایران را از بازارهای جهانی حذف می کند/ به تنبیه صادرکنندگان رسیده ایم

عضو اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: یا باید صنعت تضعیف شود تا دولت از دانش بنیان ها حمایت کند؟

نفت امروز /به گزارش خبرنگار اقتصادی نفت امروز، حمید حسینی در نشستی با موضوع بررسی بند «ن» تبصره ۶ لایحه بودجه و مخاطرات اخذ ۵ درصد ارزش صادرات به عنوان عوارض اظهار داشت: بر اساس بند یاد شده از محل صادرات کالاهای فلزی و غیر فلزی ۵ درصد مالیات اخذ و به دانش بنیان ها داده می شود، بر این اساس از ۳۰ میلیارد دلاری که صادرات داریم باید.۵ میلیارد دلار(۵درصد) به دانش بنیان ها اختصاص می یابد. 

وی افزود: اکنون این سوال مطرح است که آیا باید صنعت تضعیف شود تا دولت از دانش بنیان ها حمایت کند؟ 

عضو اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه سیاست و استراتژی کشور توسعه صادرات است، گفت: تاکنون با برنامه هایی از جمله جایزه صادرات، تسهیلات بانکی، انتخاب صادرکننده نمونه … از صادرکننده به نوعی حمایت می شد اما کم کم مشوق ها حذف و امروز به تنبیه صادرکننده رسیده ایم.

حسینی با بیان اینکه اجرای این تبصره صنایع در رقابت به مشکل بر خواهند خورد، گفت: سه ماه گذشته اوره از ۸۰۰ به ۳۱۵ دلار رسیده و قیمت متانول هم به شدت کاهش یافته است اگر قرار باشد عوارض هم اخذ شود صادرکننده به مشکل بر می خورد.

وی با اشاره به کاهش قیمت جهانی گاز گفت: هانری هاب قیمت ۲۸۰ میلیون متر مکعب گاز ۲ دلار و ۸ سنت است اما در ایران گاز را گران می کنیم با این رویه بازار دچار مشکل می شود و اگر بازار ما از دیت برود بازگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی و فولاد و بعد از آنها دانش بنیان ها، ژنتیک و نانو از جمله موفقیت های کشور بعد از انقلاب بوده اند، تاکید کرد: اگر این مزیت ها را حفظ نکنیم بازارهای صادراتی از دست خواهد رفت.

وی ابراز امیدواری کرد که رقم‌صادرات در سال جاری به ۴۸ میلیارد دلار رسیده و از سال گذشته بیشتر سود.

کلیدواژه

نفت

اکتشاف نفت و گاز

گاز

گازی

پتروشیمی

دولت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها