آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای پایگـاه خبـری «نفـت امــروز»
 

اعضای تحریریه پایگاه خبری «نفت امروز»، اعم از خبرنگاران، نویسندگان، عکاسان، دبیران و سردبیران، مجموعه اصول و معیارهای اخلاقی حرفه‌ای را با توجه به استانداردهای ‌این حرفه، به عنوان اصول اخلاقی خویش تلقی می‌کنند و رعایت آن را به عنوان مبانی مشترک حرفه‌ای وظیفه خود می‌دانند.
این مرامنامه مقررات اداری یا مسائل انضباطی روزنامه نیست، بلکه تنها اصول اخلاقی را تبیین می‌کند که روزنامه‌نگاران پایگاه خبری «نفت امروز»، با رعایت آن، استقلال، اعتبار و درستکاری رسانه و مسئولیت‌ها و تحقق وظایف خود را تضمین می‌کنند. علاوه بر این، قانون مطبوعات و سایر قوانین مرتبط با فعالیت‌های رسانه‌ای نصب العین پایگاه خبری «نفت امروز»، است.
1) روزنامه‌نگار ما به واقعيت‌هاي عيني توجه مي‌کند و اخبار صحيح و دقيق و تفسيرهاي منطقي و منصفانه را در اختيار خوانندگان مي‌گذارد.
2) روزنامه‌نگاري يک خدمت اجتماعي است، نه يک فعاليت بازرگاني و روزنامه‌نگار همواره براساس وجدان اخلاقی عمل مي‌کند.
3) روزنامه‌نگار ما اخباري را منتشر مي‌کند که منبع آنها مشخص باشد.
4) سرقت ادبي، مخدوش‌ساختن متن‌ها و سندها و حذف اطلاعات اساسي رويدادها در روزنامه‌نگاري مطرود است.
5) روزنامه‌نگار ما از پذيرش هرگونه پاداش مادي براي پيش‌برد مقاصد خصوصي مغاير با مصالح عمومي، خودداري مي‌کند.
6) روزنامه‌نگار ما از قبول هرگونه فشار و تهديد براي انتشار مطالب يا تغيير محتويات آنها، خودداري کرده و از خط‌ مشي عمومي رسانه و اصول شرافت حرفه‌اي خويش تبعيت مي‌کند.
7) روزنامه‌نگار ما با احترام به استقلال و حاکميت ملي، نظم و امنيت عمومي و مصالح همگاني، از اصول شرافت حرفه‌اي خويشتن تبعيت مي‌کند.
8) روزنامه‌نگار ما به اصول ديني و معتقدات مذهبي، آداب و سنن قومي و ملي، اخلاق حسنه و عفت عمومي احترام مي‌گذارد و از گرايش به تبعيض خصومت‌آميز در اين زمينه‌ها و همچنين تشويق و تحريک به جنگ تجاوزکارانه نسبت به کشورهاي ديگر خودداري مي‌کند.
9) روزنامه‌نگار ما براي پاسداشت ارزش‌هاي الهي و انساني از جمله عدالت‌طلبي، آزاديخواهي، صلح و امنيت بشر، استقلال و پيشرفت فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي ملت‌ها و فرهنگ‌ها، احترام خاص قائل است.
10) کوشش در راه همزيستي مسالمت‌آميز ملت‌ها، مقابله با گسترش وسايل و ادوات کشتار جمعي، جلوگيري از آلودگي محيط‌زيست و مبارزه عليه سلطه فرهنگي از رسالت‌هاي مهم روزنامه‌نگاري است.
11) احترام به حيثيت شخصي و حريم خصوصي افراد، خودداري از توهين، تهمت و افتراء نسبت به اشخاص و تلاش در حفظ سلامت و آرامش رواني جامعه از وظايف روزنامه‌نگاران ما محسوب مي‌شود.
12) روزنامه‌نگار ما موظف است ضمن دفاع از آزادي خبر و تفسير و انتقاد، اسرار حرفه‌اي خود را حفظ کند و از افشاي اطلاعات و اخباري که به صورت محرمانه به‌دست مي‌آورد به جز مواردي که با حکم دادگاه مشخص مي‌شود، خودداري کند.
13) رعایت حد اعتدال و میانه روی از مهمترین ارزش های مورد نظر و قطعی رسانه ماست.
14) رعایت انصاف و قضاوت منصفانه در مورد عملکرد مدیران در گزارشات ، رپرتاژ ها ، خبرها و تحلیل ها و ... از پایه های اصلی اعتقادی مدیران مسئول رسانه ماست.
15) این رسانه از تحریف خبر، تحریف گفته های مدیران و مسئولین و اشخاص حقیقی و حقوقی و برداشت های سوء و غلط از گفته های آنها برای دستیابی به منافع خاص به دور است.
16) احترام به حقوق همه انسان ها با هر گونه گرایش و خط مشی سیاسی از اصول اساسی و باورهای قلبی مدیران رسانه ماست، و همه انسان ها را دارای کرامت انسانی می دانیم.
17) رسانه ما تلاش می کند حسن ارتباط و تعامل معقولانه خود را با همه گروه ها و جریانات سیاسی که در کشور رسماً و قانوناً مورد پذیرش هستند را حفظ نماید.
18) رسانه ما تلاش می کند و اعتقاد دارد که کارمند و پرسنل آن به مثابه سرمایه انسانی هستند و کوشش می کند با راهنمایی و پذیرش انتقادات این ارزش و کرامت والا را برای نیروها و کارمندان خود قائل باشد.
19) احترام به ارباب رجوع و حق ارباب رجوع از جمله ارزش های اصلی رسانه ما قلمداد می شود و تلاش می شود با پذیرش منطقی انتقادات راه پیشرفت و تعالی این مجموعه بیشتر از پیش باز شود.
20) منافع ملی و مصالح نظام جمهوری اسلامی و اعتماد مردم، ملاک اصلی در تولید محتوای این رسانه خواهد بود، و از این منظر،  این مجموعه خود را موظف به رعایت خطوط قرمز می داند و مطالب منتشره نباید با امنیت ملی و مصالح اسلامی به معنای اعم آن در تضاد و تقابل باشد.
21) این رسانه به هیچ وجه از اعتماد مردم و مخاطبان خود سوءاستفاده نمی کند و حفظ حرمت و حریم خصوصی افراد جزء خطوط قرمز این رسانه است.
22) این رسانه خود را موظف می داند از دامن زدن به اختلافات مذهبی یا قومی و قبیله ای پرهیز و تنها بر اساس منفعت ملی رفتار کند.