نفت / شناسه خبر: 136509 / تاریخ انتشار : 1400/6/10 11:47
|

استارت ساخت اولین PDH عسلویه/ اولین قرارداد قرارگاه خاتم در دولت جدید

طی روزهای گذشته قرارداد بهسازی وتحکیم زمین «یوتیلیتی» پروژه تبدیل پروپان به پلی پروپیلن بین پتروشیمی «جم» و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) امضا شد.

به گزارش نفت امروز، طبق آنچه از سوی روابط عمومی پتروشیمی جم اعلام شده، هدف از ساخت طرح «پی.دی.اچ/ پ.پ» در کنگان، تکمیل زنجیره «پروپان» و افزایش 600 هزار تنی ظرفیت تولید «پلی پروپیلن» صنعت پتروشیمی است.
 
پیش از این، در اولین روزهای سال 1398 مدیرعامل وقت شرکت پتروشیمی جم با اشاره به خرید لایسنس و آغاز مطالعات مهندسی و تفصیلی، از ساخت اولین طرح PDH/PP صنعت پتروشیمی کشور در کنگان در آینده ای نزدیک خبر داده بود.
 
مهندس حسین میرافضلی در این باره گفته بود: همزمان با افزایش ظرفیت تولید پروپان در پارس جنوبی، ساخت اولین طرح PDH با هدف تکمیل زنجیره ارزش پروپان و تولید محصولاتی همچون پروپیلن و پلی پروپیلن در دستور کار قرار گرفته است.
 
مدیرعامل وقت شرکت پتروشیمی جم با اعلام اینکه در شرایط فعلی لایسنس ساخت این طرح از یک شرکت معتبر بین المللی خریداری شده است، تصریح کرده بود: حتی مراحل مطالعات مهندسی پایه و تفصیلی این پروژه هم آغاز شده است.
 
وی با بیان اینکه این طرح از ظرفیت تولید سالانه حدود 650 هزار تن محصول برخوردار است، اظهار کرده بود: تاکنون زمین ساخت این طرح در کنگان و فاز دوم توسعه صنایع پتروشیمی عسلویه تامین شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
 
وی هزینه سرمایه گذاری این طرح را حدود یک میلیارد دلار عنوان کرده و افزوده بود: تاکنون مذاکرات خوبی با سرمایه گذاران و فاینانسورهای داخلی و خارجی انجام شده ضمن آنکه بخشی از منابع مالی اجرای این طرح از محل آورده و منابع داخلی پتروشیمی جم تامین خواهد شد.  
 
با این وجود طی دو سال گذشته اقدامی جدی در این خصوص صورت نگرفته بود و حال انتظار می رود با وارد شدن قرارگاه خاتم به این طرح، سرعت انجام این عملیات بیشتر شود.
 
با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز مایع شامل پروپان و بوتان به حدود 12 میلیون تن در سال رسیده است . همزمان با افزایش ظرفیت تولید گاز مایع، یکی از راهکارهای تکمیل زنجیره ارزش پروپان در صنایع پتروشیمی، تبدیل این محصول گازی به پروپیلن و پلی پروپیلن بوده و براساس این سیاست کلان در شرایط فعلی دست کم مجوزهایی برای اجرای هشت تا 10 طرح تبدیل پروپان به پلی پروپیلن صادر شده است.
 
در حال حاضر ظرفیت تولید پلی پروپیلن به عنوان یک محصول کلیدی صنایع تکمیلی پتروشیمی حدود 1.1 میلیون تن در سال است که در صورت بهره برداری از تمامی طرح‌های جدید، ظرفیت تولید این محصول استراتژیک با افزایش حدود چهار برابری به 4 میلیون تن در سال می رسد.
 
پروژه PDH/PP یکی از پروژه های مهم توسعه ای و استراتژیک شرکت پتروشیمی جم است که اواخر مهر ماه سال 1397 با هدف ساخت ، راه اندازی و بهره برداری از کارخانه و خط تولید پروپیلن و پلی پروپیلن ثبت و تاسیس شده است. محل اجرای این پروژه در ضلع جنوب شرقی فازهای 24-22 پارس جنوبی بوده که این محل با توجه به مزیت های دسترسی به منابع عظیم خوراک پروپان در منطقه پارس جنوبی انتخاب شده است.

کلیدواژه

پتروشیمی جم

قرارگاه سازندگی خاتم

عسلویه

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها