نفت / شناسه خبر: 136010 / تاریخ انتشار : 1400/4/28 12:46
|

سدهای خراسان هم خالی است

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی ظرفیت کل مخازن سدهای استان را ۲۳۴ میلیون و ۳۱ هزار متر مکعب اعلام کرد و گفت : هم اکنون ۶۲ درصد از ظرفیت این منابع آبی خالی است.

به گزارش نفت امروز به نقل از ایرنا، سید عقیل مرتضوی روز دو شنبه اظهارداشت : در سال آبی جاری ( مهر ۹۹ تا اواخر تیرماه ۱۴۰۰) ۶۶ میلیون و ۳۴۰ هزار متر مکعب آب وارد سدهای این خطه شمالشرق کشور شد. این در حالیست که در مدت مشابه سال قبل در این بازه زمانی میزان آب ورودی به سدها حدود ۱۶۳ میلیون و ۱۹۰ هزار متر مکعب بود که با این احتساب میزان آبگیری سدها درسال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹ درصد کمتر شد.

 
وی اظهار داشت: در همین مدت ۷۹ میلیون و ۸۱۰ هزار متر مکعب آب از سدهای این استان برای مصارف مختلف خارج شد که این حجم خروجی در مدت مشابه سال قبل ۱۵۳ میلیون و ۶۵۰ هزار متر مکعب بود.
وی کاهش حجم خروجی آب سدها را در سال جاری حدود ۴۸ درصد اعلام کرد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با بیان این که حجم آب داخل مخازن سدهای استان در حال حاضر ۸۹ میلیون و ۷۷۰ هزار متر مکعب است گفت که در مدت مشابه سال قبل حجم آب موجود در سدهای این استان ۱۲۵ میلیون و ۸۵۰ هزار متر مکعب بود.
خراسان شمالی هشت سد با ظرفیت ذخیره سازی ۲۳۴ میلیون متر مکعب در دست بهره برداری دارد و بنا بر گزارش هواشناسی در سال زراعی جاری میزان بارش ها در این استان حدود ۵۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت و حدود ۸۲ درصد از مساحت دو میلیون و ۸۰۰ هکتاری استان خراسان شمالی نیز با خشکسالی خفیف تا شدید مواجه اند.
براساس این گزارش در مجموع خشکسالی در سال زراعی جاری تاکنون حدود ۹ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرد و یک سوم مزارع کشاورزی این خطه شمالشرق کشور درگیر این پدیده هستند.

کلیدواژه

سد

خراسان

بحران بی آبی

بحران آب

خشکسالی

خوزستان

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1