نفت / شناسه خبر: 84523 / تاریخ انتشار : 1398/4/5 10:17
|

تنش آمریکا و ایران چه بر سر نفت می‌آورد؟

به گفته تحلیل‌گران، در صورتی که درگیری نظامی‌ای بین ایران وآمریکا صورت بگیرد که بعید هم به نظر می‌رسد؛ بازار جهانی نفت با بحران عظیمی روبه‌رو خواهد شد.

نفت امروز /به گزارش راشاتودی، بازار نفت این روزها وضعیت وخیمی را می‌گذارند، از یک سو با کاهش تولید اوپک دچار کاهش عرضه نفت شده و از سوی دیگر نیز با افزایش تقاضای کشورها برای دخیره بیشتر نفت از بیم بحران‌های  احتمالی  مواجه شده است، که نتیجه این وضعیت سبب کاهش دخایر نفتی هم کشورهای صادر کننده نفت شده و هم کشورهای  خریدار نفت.

افزون بر این، طبق پیش‌بینی شبیر رزوی، تحلیلگر اقتصادی و سیاسی، در صورت بروز تنش نظامی بین آمریکا و ایران قیمت نفت بالا خواهد رفت، و این افزایش قیمت مسلماً  تأثیر تکان‌دهنده‌ای بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت.

نشان این ادعا، هفته گذشته نیز نمایان شد؛ یعنی درست بعد از هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی توسط ایران که بر فراز تنگه هرمز رخ داد.

این اتفاق سبب  افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا شد که نتیجه آن افزایش قیمت نفت به بالاترین حد طی سه هفته بود .ایران اعلام کرده این پهپاد حریم هوایی ایران را نقض کرده بود ولی آمریکا ادعا می‌کند در زمان حمله، این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی قرار داشته است.

این تحلیگر در ادامه توضیح داد از نظر اقتصادی تأثیر بزرگی خواهد داشت. طبق اطلاعات تحلیلگران بین ۲۵ تا ۴۰ درصد نفت جهان از این گذرگاه ۲۹کیلومتری عبور می‌کند که بین عمان و ایران قرار دارد. این گلوگاه بسیار مهم تأثیری بزرگ بر اقتصاد جهان دارد.

«ما هنوز از بحران مالی ۲۰۰۸ بیرون نیامده‌ایم ولی به‌محض بالا گرفتن بحران نفتی، تأثیری قابل‌توجه خواهد گذاشت. برخی اقتصاددان‌ها می‌گویند اگر یک بحران تمام‌عیار در منطقه اتفاق بیفتد، قیمت نفت به ۱۵۰ تا ۳۰۰ دلار در هر بشکه می‌رسد».

رزوی ادامه داد: «اگر این اتفاق بیفتد می‌توان تصور کرد چه تأثیری بر بازار جهانی می‌گذارد. بازار سهام سقوط می‌کند و اقتصاد جهان با انواع چالش‌ها روبه‌رو می‌شود و مطمئناً اروپا تحمل ادامه این افزایش را نخواهد داشت».

RT

کلیدواژه

بازار جهانی نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1