نفت / شناسه خبر: 64353 / تاریخ انتشار : 1398/3/5 10:38
|

پالایشگاه های آسیایی به ناچار کم‌کار شدند

با افزایش فشار های ناشی از کمبود و نابه سامانی انرژی پالایشگاه‌های آسیایی مجبور به کاهش نرخ فعالیتشان شدند.

نفت امروز /رویترز می‌گوید: افزایش بهای این ورزهای باز نفت جهانی که سبب افت شدید سود  پالایشگاه‌ها علل الخصوص پالایشگاه‌های نفتی آسیایی شده سیاستهای  برنامه ریزی نشده آمریکا در زمینه تحریمهای نفتی ایران بوده است.

سود پالایشگاه های نفتی اسیایی این روزها به پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۰۳ تاکنون رسیده است و سبب نگرانی بسیاری از  خریدارن و مصرف کنندگان نفت و محصولات نفتی در آسیا شده است.

در میان پالایشگاه‌هایی  کاهش نرخ فعالیتش این روزها سروصدای زیادی به پا کرده است شرکت "اس کی انرژی" کره جنوبی است ؛ علاوه بر این شرکت پالایش سنگاپور و حداقل یک پالایشگاه در تایلند وجود دارنددچار بحران شده اند . یک تحلیلگر چینی به رویترز گفت: برخی از پالایشگاه‌های مستقل چینی در حال حاضر به دلیل حاشیه سود پایین، با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیتشان فعالیت می‌کنند.

قیمت‌های بین‌المللی نفت از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون تحت تأثیر توافق کاهش تولید اوپک پلاس و تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا رشد کرده است. افزایش اخیر تنش‌ها در خاورمیانه نیز از روند افزایشی قیمت‌ها حمایت کرده است. با وجود این که قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا طی یک ماه اخیر پایین‌تر معامله شده اما این افت قیمت برای بالا بردن حاشیه سود پالایشگاه‌های آسیایی کافی نبوده است.

دلیل دیگر این اتفاق ممکن است مربوط به اشباع عرضه سوخت از سوی چین باشد. افزایش ظرفیت پالایش به خصوص از سوی پالایشگاه‌های مستقل و افزایش سهمیه صادرات فرآورده‌های نفتی باعث افزایش قابل توجه محصولات نفتی چینی در منطقه شده و این امر روی حاشیه سود پالایش تأثیر منفی گذاشته است.

با وجود اشباع عرضه و کاهش نرخ فعالیت، پالایشگاه‌های چینی امسال نفت بیشتری فرآوری می‌کنند و پکن هم اخیراً دور جدیدی از سهمیه‌های صادرات محصولات نفتی را صادر کرده که بالاتر از سهمیه‌های سال گذشته بوده‌اند. از آغاز سال ۲۰۱۹ مجموع سهمیه صادرات محصولات نفتی به ۵۰ میلیون تن رسیده است.

رویترز

کلیدواژه

تحریم

قیمت نفت

پالایشگاه های نفتی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1