نفت / شناسه خبر: 64282 / تاریخ انتشار : 1398/2/29 11:26
|

تیر عمران خان به سنگ خورد !

هفدهمین تلاش برای یافتن هیدروکربن در آب‌های پاکستان بی نتیجه ماند و هیچ ذخایر نفت و گازی یافت نشد و مسئول اصلاحات انرژی این کشور تایید کرد که هیچ ذخایر نفت و گازی در آبهای پاکستان کشف نشده است.

نفت امروز /چند روز قبل نخست‌وزیر پاکستان از مسئولین بخش انرژی کابینه خود خواست با ارسال نامه به اتحادیه اروپا و آمریکا موضع قطعی آنها درباره دریافت گاز از ایران را مشخص کنند و با این کار سر وصدای زیادی در باره داستان خط لوله انتقال گاز از  ایران به پاکستان به پا کرد.

اما بسیاری از  کارشناسان بر این عقیده اند که این نامه در کنار تمام دلایل سیاسی خود دلیل دیگری نیز داشت و آن این بود طبق اخبار منتشر شده هفدهمین تلاش پاکستان هم برای یافتن هیدروکربن در آب‌های پاکستان بی نتیجه مانده و دوباره هیچ ذخیره نفت و گازی یافت نشده است.

داستان این کشف ناموفق در کنار نیاز پاکستان به تامین گاز خود و گران شدن گاز عمان، که بزرگترین تامین کننده گاز  پاکستانی هاست، همه و همه دلیلی شده برای این که عمران خان به دنبال گاز  ارزان باشد.

در همین راستا پاکستان یا باید پیگیر خط لوله انتقال گاز ایران به کشورش باشد،  یا این که خود گاز  استخراج کند و حال که این پروژه باز باشکست مواجه شد باید دید چه علاجی باید اندیشید.

اما نکته مهمی که درباره خط لوله ایران به پاکستان وجود دارد این است که برای احیای این خط  لوله پاکستان باید  فشار‌های آمریکا که درصدد محدود کردن صادرات انرژی از ایران است را نیز تحمل کند، زیرا در این میان آمریکا با بهانه‌تراشی‌های صوری و بی پایه و اساس خود بارها  وبارها  مانع از اتمام این پروژه شده است.

از سویی دیگر طبق گفته برخی از کارشناسان، هند پس از تلاش چهلم ذخایر دریایی خود را کشف کرده است. بنابراین پاکستان باید به تلاش خود ادامه دهد چون انتظار می‌رود ذخایر نفتی در منطقه بسیار وسیعی وجود داشته باشند.
 ندیم بابار، مسئول اصلاحات انرژی در دولت عمران خان، نخست وزیر پاکستان تایید کرد که هیچ ذخایری کشف نشده است.
در ماه های اخیر دولت بارها در مورد کشف ذخایر نفتی ابراز امیدواری کرده بود و بسیاری از شهروندان مطمئن بودند تغییری در آینده کشورشان  به وجود می آید.
در مارس سال جاری عمران خان اعلام کرد کشور باید منتظر خبرهای خوبی باشد و به احتمال کشف ذخایر عظیم دریایی اشاره کرد.
 عمران خان گفته بود حفاری در ساحل پاکستان در مراحل پایانی است و اکتشاف بزرگی در راه است .«ما باید شکرگزار باشیم که پاکستان به این حجم از منابع طبیعی دست یافته است».
حفاری در ساحل ایندوس به دهه ۱۹۹۰ بر می گردد، زمانی که شرکت سان اویل آمریکا  سه چاه در این منطقه حفر کرد. بعد وینترشال آلمان، هاسکی کانادا، اکسیدنتال آمریکا، پتروی کانادا، توتال فرانسه، شل هلند و انی ایتالیا هم چاه هایی در این منطقه  حفر کردند.
نا حالا ۱۶ چاه در این منطقه حفاری شده است. برخی از آنها به خاطر مسائل فنی تکمیل نشده‌اند در حالی که بقیه گزارشاتی از کشف گاز غیرتجاری داده اند.

حال باید دید بالاخره پاکستان برای تامین گاز  مورد نیاز خود سرانجام چه خواهد کرد و آیا بی توجه به تهدیدات آمریکایی ها به خرید گاز ایران بسنده خواهد کرد و یا همچنان گاز گران عمان را به خانه خواهد برد زیرا تا رسیدن به گاز  در خاک خود به زمان و هزینه زیادی نیاز خواهد داشت.

 

کلیدواژه

عمران خان

ذخایر نفت و گاز

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1