نفت / شناسه خبر: 64243 / تاریخ انتشار : 1398/2/24 10:23
|

شرط و شروط ایرانی‌ها برای باقی ماندن در برجام چیست؟

بلومبرگ در گزارشی از شرط و شروط ایرانی ها برای باقی ماندن در برجام گفته و ادعا کرده است که این اطلاعات را از منابع موثقی به دست آورده.

نفت امروز /بلومبرگ به‌نقل از منابع آگاه مدعی شد؛ ایران در تماس با مقامات اروپایی، صادرات ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه نفت در روز و دسترسی کامل به دلارهای نفتی خود را به‌عنوان دو شرط باقی‌ماندن در برجام تعیین کرده است.

این نشریه نوشت: ایران می‌خواهد روزانه چیزی حدود  ۱.۵ میلیون بشکه نفت صادر کند و مدعی شده است، این رقم در دیدار اخیر مقامات ایران و غرب با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام شد ولی مکتوب نشده است.

و اما نکته قابل توجهی که در این میان وجود دارد این است که این میزان دقیقا چیزی حدود سه برابر مقدار نفتی است که  در این روزهای تحریم انتظار میرود که ایران صادر کند و ایران به شدت خواستار این میزان صادرات است و این موضوع را مهمترین شرط خود برای باقی ماندن در برجام عنوان کرده است.

این در حالی است که تحریم‌ها تا الآن صادرات نفت ایران را نصف کرده و به یک میلیون بشکه در روز یا حتی کمتر، از زمان اوج ۲.۸ میلیون بشکه‌ای سال گذشته رسانده‌اند. صادرات ایران از ماه می تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد.

طبق گفته یکی از مقامات اتحادیه اروپا، ایرانی‌ها رقم مشخصی اعلام نکردند ولی می‌خواهند مطمئن شوند که صادرات نفتشان به سطح قبل از تحریم‌ها بازمی‌گردد. منابع دیگر می‌گویند تقاضای ایران محدود بین ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه در روز است.

بنابر ادعای بلومبرگ،  یکی از منابع حاضر در جلسه گفت ظریف مشخصاً گفته که می‌خواهند ۲ میلیون بشکه نفت در روز بفروشند یعنی همان مقداری که قبل از خروج ترامپ از برجام صادر می‌کردند.«ولی من فکر نمی‌کنم این یک تقاضای جدی باشد. این کار ممکن نیست و ایرانی‌ها هم می‌دانند که امکان ندارد».

ظریف طی همین دیدار از نیویورک در ماه آوریل گفته بود که ایران می‌تواند ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر کند.عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت شرط دیگر ایران برای ماندن در برجام دسترسی کامل به درآمدهای صادرات نفت و خرج کردن آن‌ها طبق خواست ایران است نه‌فقط برای غذا و دارو.

طبق بودجه ایران در سال جاری، یک‌سوم درآمد دولت یعنی ۳۳.۹ میلیارد دلار باید از صادرات نفت و گاز به دست بیاید.

این بودجه طبق قیمت ۵۰ تا ۵۴ دلار نفت بسته شده و یعنی اقتصاد ایران می‌تواند با صادرات ۱.۵ میلیون بشکه در روز متعادل بماند.

یک سال پس از خروج ترامپ از برجام، ایران اعلام کرد که بخشی از محدودیت‌ها بر برنامه‌ اتمی خود را برمی‌دارد. روحانی طی نامه‌ای به انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین به آنها ۶۰ روز فرصت داد از منافع ایران حمایت کنند وگرنه ایران غنی‌سازی اورانیوم را آغاز می‌کند.

کلیدواژه

تحریم های ایران

بلومبرگ

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1