نفت / شناسه خبر: 64237 / تاریخ انتشار : 1398/2/23 09:58
|

تنها نتیجه تحریم‌های آمریکا نفت گران است

فوربس ادعا کرده است، واشنگتن نمی تواند با تحریم های شدیدتر نفتی، شرکای بزرگ نفتی ایران را مجبور به نخریدن نفت از این کشور کند و این تصمیم ترامپ در نهایت تنها سبب افزایش بهای نفت خواهد شد.

نفت امروز /نشریه فوربس که یکی از مشهورترین نشریه‌های اقتصادی جهان است در تازه ترین گزارش تحلیلی خود پیرامون تحریم‌ نفتی ایران و تصمیم جدید ترامپ مبنی بر عدم موافقت با معافیت‌های نفتی این کشور نوشت: تصمیم ترامپ برای تحمیل تحریم‌ها و رساندن صادرات نفت ایران به صفر، سبب تشویش بسیاری از  خریداران نفت ایران شده است.
فوربس می‌گوید: در حال حاضر بیشتر کشورهای خریدار نفت ایرانی بر سر دوراهی سختی قرار گرفته اند از یک سوبه فکر تجارت و روابط  خود با آمریکا هستند و از سویی سال هاست تجهیزات خود را بر پایه نفت ایرانی پایه گذاری کرده‌اند،
برای مثال یکی از این خریداران بزرگ نفتی ایران یعنی چین این روزها با فشارهای زیادی روبه‌رو است، از یک سو هنوز برای مقابله با آمریکا آماده نیست و آمادگی ژئوپلیتیکی و نظامی مناسبی برای انجام این کار را ندارد و در حال مذاکرات تجاری با واشنگتن است، و از سویی دیگر باید به فکر منافع  خود از خرید نفت ایران باشد زیرا به گفته بسیاری از  تحلیلگران بازار نفت چین از خروج ایران از بازار جهانی نفت آسیب خواهد دید.
این تحلیلگران می گویند:اگر آمریکا علیه اقتصادهای مهمی مانند چین و اتحادیه اروپا اعلان جنگ اقتصادی کند خودش متضرر خواهد شد از سویی دیگر نیز با خروج نفت ایران از بازار جهانی انرژی، بهای نفت خام افزایش خواهد یافت زیرا حدود ۲ میلیون بشکه نفت در روز از بازار خارج خواهد شدکه باز هم به ضرر آمریکا خواهد بود.

همچنین با توجه به وضعیت حاکم بر کشورهای تولیدکننده نفت و نگرانی از ادامه افزایش قیمت‌ها، منابع آگاه در وزارت انرژی آمریکا اعلام کردند اگر قیمت‌های نفت در تابستان امسال همچنان افزایشی یابد، واشنگتن ممکن است به فروش بیشتر ذخایر نفت اضطراری فکر کند.
و به گفته یک کارشناس نفت و گاز و انرژی در موسسه بین‌المللی انرژی 'اس وی بی' (SVB) در واشنگتن، تلاش کاخ سفید برای به صفر رساندن نفت صادراتی ایران با شکست مواجه خواهد شد.
افزون بر این نیز بسیاری از کارشناسان معتقدند پروژه به صفر رساندن صادرات نفتی ایران که این روزها آمریکا سخت به دنبال تحقق آن است نمی‌تواند موفق باشد؛ آنها معتقدند آخرین باری که دولت آمریکا این مساله را مطرح کرد، بیشتر یک تهدید توخالی بود. کاخ سفید هرگز این تهدید را دنبال نکرد و در آخر هم بجای آنکه فشار را بر بزرگترین خریداران نفت ایران بیشتر کند، گفت: فراموشش کنید. آنها انتظار دارند این بار هم مانند قبل باشد. در واقع این اهداف بیشتر به منظور رسیدن به اهداف سیاسی داخلی مطرح شده است.
و در پایان نباید این نکته را  فراموش کرد که واشنگتن به خودی خود نمی تواند با تحریم‌های شدید نفتی، شرکای بزرگ نفتی ایران را وادار به پیروی از خود کند زیرا این امر در نهایت به دستور کار داخلی آمریکا لطمه می زند و در کمترین حالت سبب افزایش بهای نفت می شود.

Forbes

کلیدواژه

نفت گران

تحریم های آمریکا

ترامپ

افزایش بهای نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1