نفت / شناسه خبر: 64228 / تاریخ انتشار : 1398/2/21 17:58
|

فاز نخست بندر پارسیان سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد‌

مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه منطقه ویژه انرژی بر پارسیان گفت: بندر پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری ۴۰ میلیون تن طراحی شده که فاز اول این بندر تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

نفت امروز /محمدصادق حمیدیان ظهر امروز در نشست اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس و فعالان بخش خصوصی در حوزه انرژی استان با مسئولان منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان اظهار داشت: مجاورت این منطقه با استان فارس را ظرفیت خوبی برای تعامل و همکاری است. 

وی گفت: این کانون صنعتی می‌تواند در رشد و بالندگی صنایع مستقر و جذب منابع برای فعالیت صنایع جدید و مورد نیاز کشور تلاش ویژه داشته باشد.

غلامحسین شعرا، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز در این دیدار هم گفت: 10 سال از ساخت منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان می‌گذرد و تعهدات اولیه پیش‌بینی شده برای این پروژه به طور کامل محقق نشده است.

وی تصریح کرد: جذب سرمایه‌گذاری در حجم و توان بالایی که برای این منطقه در نظر گرفته شده است نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد که یکی از دلایل عدم جذب این سرمایه‌گذاری نبود تفاهم‌نامه ملی بین منطقه انرژی بر پارسیان و صندوق توسعه ملی است.

شعرا افزود: اتاق بازرگانی فارس و تیم‌های تخصصی کارشناسی از جمله شورای پژوهشی آن، می‌تواند خدمات ویژه‌ای پیرامون این پروژه ارائه و در کنار منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان قرار گیرد.

حسین مرادی مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه منطقه ویژه انرژی بر پارسیان نیز در این جلسه گفت: مخزن گازی پارس‌ جنوبی مهم‌ترین مخزن گازی ایران است که 47درصد منابع شناخته شده گاز کشور و حدود 8‌ درصد کل حجم گاز اثبات شده جهان را در خود جای داده است. 

وی افزود: در راستای سیاست بهره‌برداری بهینه از منابع نفت و گاز کشور به‌ویژه منابع گازی پارس جنوبی، در برنامه‌های توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور، بر تولید محصولات فرآوری‌شده نفتی و گازی و کاهش میزان فروش آن به‌صورت خام و همچنین توسعه صنایعی که در گروه صنایع انرژی‌بر قرار می‌گیرند، تاکید شده است. 

مرادی بیان کرد: استفاده از گاز در صنایع، ارزش معاملاتی آن را بین 3 تا 15 برابر افزایش می‌دهد و موجب افزایش درآمد و اشتغال بیشتر درکشور می‌شود. 

وی اظهارداشت: به منظور تسهیل واردات و صادرات کالا و محصولات در منطقه، بندر پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری 40 میلیون تن در سال طراحی شده است که فاز اول این بندر با 4 پست اسکله و ظرفیت تخلیه و بارگیری 9 میلیون تن در سال در حال ساخت است که تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. 

مرادی با اشاره به شرایط سرمایه‌گذاری در این منطقه عنوان کرد: اگر طرح از مطالعات و امکان سنجی مناسبی برخوردار باشد شرایط برای سرمایه‌گذاری در این منطقه فراهم است و طی حدود دو هفته زمین به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود.

وی بیان کرد: موضوع واگذاری زمین نیز به سرمایه‌گذار خارجی نیز در صورت ثبت شرکت زمین واگذار می‌شود، امکان سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ در این منطقه وجود دارد که با توجه به شرایط تحریم، مهم‌ترین موضوع انتقال پول است.

کلیدواژه

مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه منطقه ویژه انرژی بر پارسیان

حسین مرادی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1