نفت / شناسه خبر: 64106 / تاریخ انتشار : 1398/2/7 11:13
|

اعتصاب در بزرگترین پالایشگاه اروپا به کجا رسید؟

با گذشت یک هفته از اعتصاب در بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت اروپا بر سر نارضایتی از دستمزدها با توافق بین کارکنان و شل ختم به خیر شد.

نفت امروز /اواخر ماه گذشته بود که اعلام شد کارگران پرنیس شل بزرگترین پالایشگاه نفت اروپا با ظرفیت 404 هزار بشکه نفت در روز، تولیدات  پالایشگاه را پایین  آورده‌اند و قصد دارند تولیدات را همچنان در سطح پایین نگه  دارند تا خواسته هایشان مبنی بر افزایش حقوق و دریافت مطالباتشان  تامین شود و با این که اتحادیه‌های تجاری هیچ رقمی برای کاهش تولید ارائه نداده بودند ولی پرنیس که یکی از  مهمترین پالایشگاه‌های نفت اروپاست با این  کاهش تولید  مجبور شد با درخواست افزایش دستمزد اعتصاب‌کنندگان موافقت کند.

بعد از این توافق، اتحادیه‌های تجاری توافق کردند به اعتصاب یک هفته‌ای خود خاتمه دهند. این پالایشگاه در هلند قرار دارد. پایان این اعتصاب پس از حل مسئله دستمزدها صورت گرفت. فعالیت‌های این پالایشگاه از اول  آوریل کاهش یافته بود.

معترضین در ابتدا، خواستار افزایش  5 درصد دستمزد بودند. در حالیکه شل یک افزایش 2 درصدی را در سال جاری و دو و نیم درصد را برای سال آینده پیشنهاد داده بود؛ و بعد از  این ماجرا شرکت بزرگ شل بهبود مفاد قرارداد کار و افزایش 3 درصدی دستمزدها را در سال جاری ، 2 درصد را برای  سال آینده و 2.5 درصد را در 2021 پیشنهاد داد.

اما درست  یک هفته پس از آغاز اعتصاب، اتحادیه ها هنوز در مورد افزایش دستمزد توافق نداشتند و در 16 آوریل اتحادیه های تجاری هلند تصمیم گرفتند این اعتصاب را تا زمانی که شل بر سر میز مذاکره بنشیند ادامه دهند.

حال به گفته رسانه‌ ابن معترضیت اعلام کرده اند پس از حل مسئله دستمزدها دست ار اعتصاب خود خواهند برداشت.

پیش از این نیز اتحادیه های کارگری در جریان اعتصابقبلی خود  به دلایل ایمنی و مخالفت  با طرح بازنشستگی که شامل حدود ۹۰۰۰ دستمزدبگیر این گروه و ۱۸۰۰ دستمزدبگیر NAM یکی از شعبات آن می شود  مرحله به مرحله روند فعالیت این پالایشگاه که بزرگترین پالایشگاه نفت اروپا است را متوقف کرده بودند فعالیت مجتمع پتروشیمی موئردیژک نیز به دلیل اعتصاب متوقف شده بود.

اتحادیه های کارگری اصرار داشتند دستمزدبگیران بتوانند در ۶۰ سالگی با استفاده از قوانین جدید حقوق بازنشستگی که توسط دولت هلند پیشنهاد شده ، بازنشسته شوند.اما گروه نفتی شل در هلند تاکید می کند این مساله موجب افزایش ۹ درصدی هزینه های کار می شود.

 

OliPrice

کلیدواژه

اعتصاب در پالایشگاه اروپا

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1