نفت / شناسه خبر: 64045 / تاریخ انتشار : 1398/1/26 11:01
|

ترامپ مقصر کسادی بازار نفت آمریکا شد

بی شک روزی که ترامپ با لبخندی بر گوشه لب، سودای تحریم‌‌ نفتی ایران و چند کشوراصلی تولید کننده نفت را در سر میپروراند و قول مساعد به شرکت‌های نفتی آمریکا می‌داد هیچ گاه فکر نمی‌کرد خودش خودش...

نفت امروز /بی شک روزی که ترامپ با لبخندی بر گوشه لب، سودای تحریم‌‌ نفتی ایران و چند کشوراصلی تولید کننده نفت را در سر میپروراند و قول مساعد به شرکت‌های نفتی آمریکا می‌داد هیچ گاه فکر نمی‌کرد خودش خودش را دچار دردسر کند.

مسلماً تولید کنندگان نفت شیل آمریکایی که این روزها  یکی بعد از دیگری به کاهش تولید  خود اعتراف می‌کنند، هنوز هم روزهای انتخابات را به یاد می‌آورند ؛ روزهایی که بی‌صبرانه منتظر پیروزی ترامپ بودند.
 ترامپ که در روزهای انتخاباتی آمریکا شرکت‌های نفتی را به پشتیبانی خود دعوت کرده بود، حساب ویژه‌ای روی کمک‌های این بخش مهم از اقتصاد ایالات متحده باز کرده بود و شرکت‌های نفتی نیز برای افزایش تولید و صادرات خود، منتظر پیروزی وی در انتخابات بودند.
کلینتون و دمکرات‌ها بر مساله بهره وری مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های جایگزین متمرکز بودند تا میزان مصرف نفت و در نهایت واردات طلای سیاه را کاهش دهند درست بر عکس ترامپ که معتقد است برای تامین امنیت انرژی واشنگتن باید محدودیت‌های داخلی را برای تولید شرکـت‌های نفتی برطرف کرد.
ترامپ اما از همان روز نخست انتخابات بر آزادسازی همه ظرفیت‌های تولیدی نفتی این کشور تکیه کرد و شرکت‌های نفتی نیز که از دیرباز، متحد اقتصادی جمهوری خواهان بودند به حمایت از او برخواستند. رئیس جمهور آمریکا اغلب محدودیت‌ها را پس زد تا آمریکا به مرور به صادرکننده نفت و گاز تبدیل شود و جایگزین نفت کشورهایی مثل ایران و ونزوئلا شود و حتی برای نفوذ ویژه به اروپا برنامه ریزی‌هایی کند.
با این که برای چندین ماه یکه تاز تولید نفت جهان آمریکا بود اما دیری نپایید قلب انقلاب شیل خسته شد و به هن و هن افتاد.
کارشناسان می‌گویند: مقدار نفت پمپ شده از تگزاس اخیرا کاهش یافته است. بهره وری چاه های نفت در حوزه پرمین تگزاس_ بزرگترین میدان نفتی آمریکا _رو به کاهش است و تعداد عملیات های حفاری در آمریکا طی ۶ هفته پیاپی پایین آمده است ؛ و این ها همه نشانه‌های تولید آینده آمریکا هستند و نشان می دهند افزایش شدید تولید طی دو سال گذشته نمی تواند ادامه یابد و در کوتاه مدت ثابت می ماند .
و با اینکه، قیمت نفت در بازار جهانی روندی افزایش را در پیش گرفته اما این مسئله هم نتوانسته بسیاری از مشکلات شرکت‌های نفت شیل در آمریکا را حل کند و در حال حاضراین شرکت‌ها نه تنها با مشکل عملیاتی روبرو هستند بلکه صدها نفر از کارکنان خود را نیز تعدیل کرده‌اند.
 گفته می‌شود شرکت‌های نفت شیل آمریکا با چندین مشکل مواجه هستند : مشکلات تولید، مشکل در تامین منابع مالی مورد نیاز و استقبال کم در وال استریت از جمله مهمترین موانعی است که این شرکت‌ها با آن ها مواجه هستند.
به گزارش رویترز هم اکنون چندین شرکت آمریکایی، حتی شرکت‌های بزرگ، فعال در حفاری نفت شیل اقدام به تعدیل نیرو کرده‌اند. و حال باید دید سرنوشت بازار تولید نفت آمریکا چه خواهد شد و این بار ترامپ چه چاره ای خواهد اندیشید.
اختصاصی
 

 

کلیدواژه

نفت شیل

ترامپ

بازار نفت آمریکا کساد شد

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها