نفت / شناسه خبر: 64000 / تاریخ انتشار : 1398/1/20 16:56
|

ترامپ باز هم موازنه بازار نفت را بر هم زد

درست ساعاتی بعد از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا، بهای نفت خام برنت برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹، از ۷۱ دلار برای هر بشکه گذشت و دوباره افزایش یافت.

نفت امروز /قیمت نفت خام برنت دیشب برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹، از ۷۱ دلار برای هر بشکه گذشت. این افزایش قیمت ساعاتی بعد از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا رخ داد.

این بی ثباتی و افزایش  دئباره بهای نفت اما در صورتی رخ داد که طبق توصیه کارشناسانف ترامپ این روزهات باید بیش از روزهای دیگر به فکر ثبات در بازار انرژی باشد تا بتواند برای  انتخابات پیش روی رضایت حداقلی شهروندان آمریکایی را گسب کند.

پیش از این نیز قیمت نفت برنت تحت تاثیر تحریم ایران و ونزوئلا به عنوان دو عضو بنیانگذار اوپک، درگیری‌های لیبی و کاهش تولید نفت اوپک به بالاترین سطح در پنج ماه اخیر رسیده بود ؛توافق کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک و متعهدانش از اول ژانویه ۲۰۱۹ اجرایی شد و به‌خوبی از سوی اوپکی‌ها در حال اجراست که این موضوع عصبانیت ترامپ را به همراه داشته است. او فوریه ۲۰۱۹ بار دیگر در اکانت توئیترش به اوپک هشدار داد که بیش از این به کاهش عرضه نفت خام به بازار جهانی و رشد قیمت‌ها دامن نزند. در همان زمان نیز وزیر نفت و نماینده ایران در اوپک متذکر شدند عامل اصلی رشد قیمت نفت در بازار نفت خود اوست و با قلدربازی نمی‌تواند بازار نفت را اداره کند.

اوپک هم به‌درستی مصمم به اجرای توافق کاهش تولید است. آنها فراموش نکردند چگونه دستاورد توافق گذشته (ژانویه ۲۰۱۷) به دلیل همراهی برخی اعضای اوپک با ترامپ ظرف مدت کوتاهی (دو ماه) از دست رفت و میانگین قیمت سبد نفتی اوپک از حداکثر ۸۳ دلار برای هر بشکه به ۶۳ دلار رسید. قطعا کشورهای عضو اوپک نمی‌خواهند این تجربه بار دیگر تکرار شود.

به هر روی، درخواست نخریدن نفت ایران از سوی ترامپ و  تحت فشار قرار دادن مشتریان نفت ایران در شرایطی که نیجریه و لیبی در بحران به سر می‌برند، تولید نفت ونزوئلا به‌شدت کاهش یافته و اوپک و متعهدانش مصمم به اجرای توافق کاهش تولید هستند، یک خودزنی است که سبب افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی خواهد شد و سرانجام مصرف‌کننده آمریکایی باید به دلیل روحیه یکجانبه‌گرایی آقای ترامپ آن را در جایگاه سوخت و برای بنزین پرداخت کند.

آمریکا به‌درستی این موضوع را که حذف نفت ایران به صلاح نیست و کشورهایی مانند عربستان و امارات توانایی جایگزینی نفت ایران را (به دلیل داشتن ویژگی خاص) ندارند، می‌داند. به گفته تحلیلگران بین‌المللی اختلال در شرایط عرضه می‌تواند قیمت نفت را به سطوح بالای ۸۰ دلار برای هر بشکه برساند.

Oil Price

کلیدواژه

بهای نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1