نفت / شناسه خبر: 63857 / تاریخ انتشار : 1397/12/20 12:58
|

بازار نفت جهانی در دستان نفت شیل

نوسانات اخیر بازار جهان نفت و انرژی باعث شده تا نگرانی کشورهای تولید کننده و مصرف کننده نفت آنها را به اتخاذ یک راهکار مناسب وادار کرده است اما باید دید راهی برای کنترل وضعیت کنونی هست؟

نفت امروز /کارشناسان می‌گویند، این روزها تولید و عرضه نفت شیل آمریکا به یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد در قیمت‌گذاری روزانه نفت تبدیل شده است. از همین رو پیش بینی وضعیت تولید این ماه حیاتی برای احیای قدرت و سیاست مالی آمریکا اهمیت می‌یابد.
بر اساس گزارش برخی رسانه ها در نشست سن پترزبورگ که، یک جلسه هماهنگی میان نمایندگان تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک بود و  برخلاف توافق‌های قبلی تصمیم گرفته شد تا تولید نفت خام به میزان یک میلیون بشکه روز افزایش یابد.
همچنین قرار است این پیشنهاد به همراه دلایل در نشست آتی اوپک در اوایل تیر ماه به دیگر اعضا ارائه و در مورد آن بحث شود.
از سوی دیگر رسانه ها میگویند، برخی کشورهای تولیدکننده نگران هستند بالارفتن قیمت نفت موجب افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری در صنعت نفت شیل ایالات متحده و رشد شدید تولید شود.
این همان دلیلی است که روزنامه وال استریت ژورنال هم به آن اشاره کرد و در گزارشی عنوان داشت: ایالات متحده اکنون بیشتر از هر زمان دیگر در حال تولید نفت است. بخش عمده ای از این افزایش تولید به یُمن نفت های غیرمتعارف حاصل شده است. اما از آنجا که هنوز در بازار نفت جهان، عربستان سعودی حرف نخست را می زند بار دیگر به دنبال تعیین مسیر آینده است.
در چند سال گذشته عربستان با افزایش تولید نفت و پایین کشاندن قیمت ها موجب شد تا صنعت نفت شیل از کار بیفتد و توان سرمایه گذاری و ادامه حیات را از دست بدهد. نفت شیل اکنون با بهبود قیمت ها هدف سرزنش های بسیاری قرار گرفته است و ریاض می خواهد با دخالت در این بازار، شرایط را بار دیگر تغییر دهد. به نوشته وال استریت ژورنال حال که قیمت نفت در بالاترین میزان از سال ۲۰۱۴ قرار گرفته است پادشاهی سعودی برای تغییر شرایط وارد میدان شده است.
پیش بینی می شود اگر همین شرایط ادامه پیدا کند نفت های غیرمتعارف تا یک دهه آینده تولید نفت خام ایالات متحده را دو برابر می سازند. کارشناسان تاکید دارند در آن شرایط جایگاهی که مدت ها در اختیار عربستان سعودی بود به ایالات متحده به عنوان مهمترین تولیدکننده نفت می رسد.
کارشناسان تاکید دارند اجرایی شدن تصمیم تولیدکنندگان برای افزایش تولید، احتمال بالاتر رفتن قیمت نفت خام مخصوصا به فراتر از ۸۰ دلار را از بین می برد. این امر باعث خواهد شد که نفت های غیرمتعارف (شیل) که عمده فعالیت آن در آمریکا است، فضای مناسب را برای توسعه فناوری، حفر چاه های بیشتر و افزایش تولید پیدا نکند. 

 
oilPrice
 

کلیدواژه

نوسانات اخیر بازار جهان نفت و انرژی

مصرف کننده نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1