نفت / شناسه خبر: 53760 / تاریخ انتشار : 1397/12/8 11:20
|

برای فروش نفت به بازار خاکستری نیاز داریم

به نظر می‌رسد اقتصاد خاکستری بهترین روش برای دور زدن تحریمها وفروش نفت باشد، در اقتصاد خاکستری از یک روش، دو یا چند بار استفاده نمی‌کنند بلافاصله روش را تغییر می‌دهند چون تکرار باعث لو رفتن می‌شود.

نفت امروز /وضعیت بازار نفت ایران در حال حاضر به گونه ای  است که نمی‌توان منکر این واقعیت شد که اکثر مشتریان بزرگ نفتی کشور به واسطه تحریم‌های آمریکا قدری از انجام معاملات با ایران پا پس کشیده‌اند، و ایران باید به دنبال راهکاری جدید  برای فروش نفت به مشتریانش در بستری امن باشد.

اما مشکلی که در این میان وجود دارد این است که، شرایط امروز تحریم سخت‌تر از قبل است و دور زدن نیز دشوارتر، زیرا همان گونه که ما از گذشته درس می‌گیریم طرف مقابل هم درس گرفته، روزنه‌هایی که می‌توانستیم عبور کنیم شناسایی و بسته شده و باید روزنه جدیدی پیدا کنیم طرف مقابل هم بهتر از ما درس گرفته، تیم و نیروی متخصص بکار گرفته و تمام توان را بکار گرفته تا تمام مسیرهای دور زدن تحریم را پیدا کند یعنی مطمئنا روش‌های قبلی غیر قابل استفاده است.

از سویی دیگرباید گفت، دور زدن تحریم در صنعت نفت کار راحتی نیست نفت در هر جای دنیا قابل تشخیص است اینکه از کجا و چگونه آمده به خوبی قابل شناسایی است. نفت کاملا زیر ذره بین بوده و مانیتور می‌شود. هر قطره نفتی که جابجا می‌شود چه از سوی خریدار و چه فروشنده کنترل می‌شود، نمی‌توان نفت را پنهان کرد و اگر هم بتوان مربوط به حجم کم است

گفتنی است که این مصائب در فروش نفت در دوران تحریمها در کنار هزار  یک مشکل دیگر از  فروش با تخفیف تا عرضه نفت با کشتیهای چراغ خاموش همه و همه مستلزم به کارگیری نیروی خوش فکر با تجربه است .

در بازه زمانی کنونی نیز  بیشتر مسئولین با فروش نفت در بورس موافق هستند اما در  پیمودن این مسیر هم، اما و اگر هایی وجود دارد، برای مثال فضای شفاف بورس چندان هم به مذاق مشتریان خارجی که منافعشان در دست آمریکا است خوش نیامده است؛ و باید بدانیم وقتی هدف دور زدن است کسی اطلاعات خود را عرضه نمی‌کند.

در همین راستا جمشید عدالتیان عضو اتاق بازرگانی تهران گفته است:  در اقتصاد هوشمند کلیت بازار رصد می‌شود و آمریکا تمام سعی خود را می‌کند اطلاعات بدست آورد، ولی اینکه خودمان هم اطلاعات را در اختیارشان قرار دهیم کار صحیحی نیست. قرار است ما تحریم‌ها را دور بزنیم، اینکه چگونه دور می‌زنیم، چه کاری انجام می‌دهیم، نفت کجا و چگونه بفروش می‌رسد و پول را چگونه دریافت می‌کنیم قرار نیست فاش شود.

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: در دوره قبل تحریم و زمانی که اتفاقات مربوط به بابک زنجانی رخ داد کسی نمی‌دانست چه کسی و چگونه نفت فروخته می‌شود و صحیح هم نبود گفته شود اما شیوه کار درست نبود که منجر به آنچه شد که هنوز هم درگیر آن هستیم، اما اکنون قطعا نهادهای نظارتی تمام شرایط را به شدت رصد می‌کنند و لزومی ندارد در معرض اطلاع همگانی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: ما در این شرایط قرار است در بازار خاکستری حرکت کنیم اسم این اوضاع دور زدن است  بنابراین کسی نمی‌گوید چگونه دور زدم، ضمن اینکه در اقتصاد خاکستری از یک روش دو یا چند بار استفاده نمی‌کنند بلافاصله روش را تغییر می‌دهند چون تکرار باعث لو رفتن می‌شود.

اختصاصی

کلیدواژه

فروش نفت در بورس

دور زدن تحریمها

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1