گاز / شناسه خبر: 43576 / تاریخ انتشار : 1397/11/14 12:07
|

سه هزار خانوار روستایی از گاز طبیعی برخوردار می شوند

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: سه هزار خانوار روستایی تا پایان امسال از نعمت گاز طبیعی برخوردار می شوند.

نفت امروز /حسن منتظری تربتی روز شنبه در آیین بهره برداری از پروژه های گازرسانی استان خراسان رضوی که به صورت نمادین در تربت حیدریه برگزار شد افزود: تا قبل از این هر سال هر خانوار روستایی دو هزار لیتر نفت سفید مصرف می کرد که این میزان به قیمت امروز برای دولت ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون ریال هزینه داشت.
وی اظهار داشت: این در شرایطی است که با بهره مندی هر خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی که سالانه ۲۵۰مترمکعب مصرف می کند حدود ۵۰ میلیون ریال برای دولت هزینه دارد و این بدان معناست که دولت می تواند با فروش نفت سفید آن خانوار روستایی برای خود درآمد تولید کند.
وی گفت: وزارت نفت پارسال از محل همین منابع ۲ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اعتبار دریافت کرد و آن را در مسیر توسعه شبکه گازرسانی به روستاها و واحدهای صنعتی هزینه نمود.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی نیز گفت: این استان با ۳۱ هزار کیلومتر شبکه گازرسانی و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک رتبه نخست کشور در این حوزه را به خود اختصاص داده و این در حالی است که مصرف سالانه این خطه ۱۱.۵ میلیون مترمکعب در سال است.
حمید فانی با بیان اینکه ۸۵ درصد روستاهای استان از نعمت گاز برخوردارند، افزود: تا پایان سال آینده با اتمام پروژه گازرسانی به ۵۵۰ روستا پرونده گازرسانی به روستاهای خراسان رضوی بسته خواهد شد.
وی اظهار داشت: به جز شهر بایگ و چند روستای بخش رخ تربت حیدریه که عملیات گاز رسانی آن در حال انجام است، اکنون ۹۷ درصد مردم شهرستان تربت حیدریه به شبکه گازرسانی کشور متصل هستند.
در این مراسم به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر بهره برداری از خط انتقال ۷۷ کیلومتری گاز از تربت حیدریه به کاشمر آغاز شد.
گازرسانی به ۱۱۳ روستای خراسان رضوی، برخورداری ۱۷۱ واحد تولیدی و صنعتی از گاز طبیعی، بهره برداری از گاز شهری سمیع آباد در شهرستان تربت جام و ۲ ایستگاه تقلیل فشار گاز، آغاز عملیات اجرایی خط انتقال گاز دیزباد به تربت حیدریه، آغاز عملیات انتقال گاز به ۹۲ روستا، آغاز عملیات گازرسانی به ۹۳۴ واحد تولیدی و صنعتی و ۲ ایستگاه تقلیل فشار گاز از دیگر طرحهای امروز شرکت گاز خراسان رضوی بود.

 منبع:ایرنا

کلیدواژه

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1