پتروشیمی / شناسه خبر: 43500 / تاریخ انتشار : 1396/8/3 14:57
|

سال 97 اوج شکوفایی طرح های هلدینگ خلیج فارس

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در در گزارش به سهامداران در مجمع عمومی اعلام کرد: سال 1397 اوج شکوفایی طزح های ما خواهد بود. سرمایه گذاری در هلدینگ خلیج فارس یک سرمایه گذاری دراز مدت است و از سال آینده به

نفت امروز /مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در در گزارش به سهامداران در مجمع عمومی اعلام کرد:  سال  1397 اوج شکوفایی طزح های ما خواهد بود. سرمایه گذاری در هلدینگ خلیج فارس یک سرمایه گذاری دراز مدت است و از سال آینده به امید خدا شاهد به بار نشستن طرح های در دست اجرا و آغاز بهره برداری از آنها خواهیم بود.

 وی تاکید کرد: پتروشیمی بندر امام از زمان تاسیس به روزانه 120هزار بشکه خوراک نیاز داشت که با واگذاری پروژه ان جی ال3200 به هلدینگ خلیج فارس دیگر مشکل خوراک وجود نداشته و شاهد پیشرفت و سود آوری این شرکت خواهیم بود.

نژاد سلیم

با کوله باری از تجربیات ۴۰ ساله هلدینگ خلیج فارس را در سال اقتصاد مقاومتی یکه تاز میدان کرد   نژاد سلیم

عادل نژاد سلیم نائب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ابتدای مجمع اظهار کرد:  سال ۱۳۹۲ در یک نگاه،  تولید شرکت های پتروشیمی زیر مجموعه هلدینگ۷۱ درصد بود که در آن دوران هلدینگ خلیج فارس دارای جایگاه جهانی و خوراک مایع نبود. در آن زمان هلدینگ به معنای الان مطرح نبود هنگامی که بنده برای ریاست این شرکت انتخاب شدم  ۴طرح غیر فعال و ۸ شرکت زیان ده و فاقد استراتژی نا مناسب وجود داشت. برای آغاز به کار توقع ، تفکر و تلاش را الگوی کار قرار دادیم و فعالیتمان را با ۱۵ شرکت آغاز کردیم .در ابتدای امر برای اینکه شرکت به این گستردگی را به مقصد مورد نظربرسانیم اهم چالش ها را بررسی کردیم و متوجه شدیم اگر بخواهیم این ظرفیت را از نو بنا کنیم ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار برای ما هزینه دربردارد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: یکی از دغدغه های ما استفاده از ظرفیت های موجود بود زیرا تنها به خوراک مایع دسترسی داشتیم که آن هم کافی نبود ، با توجه به اینکه بنده ۱۵ سال درپتروشیمی بندر امام فعالیت داشتم و کاملا از مشکل کمبود خوراک مطلع بوده  و میدانستم از نظر رقابتی،زیست محیطی و خوراک متزلزل هستیم و از طرفی اصلا جرات رقابت و چانه زنی در بازارهای جهانی را نداشتیم و ساختار مالی مناسب نبود، اگرچه نمی توانستیم از مدیران گذشته هم ایراد بگیریم اما باید بگویم که در منطقه و جهان جایگاه مناسبی نداشتیم و ساختار مناسبی هم برای فروش وجود نداشت.

نائب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در خصوص طراحی استراتژی که از زمان روی کار آمدنش برای شرکت صنایع هلدینگ خلیج فارس انجام داده شده؛ عنوان کرد: فرهنگ سازمانی وجود داشت اما نگاه ریز بینانه به آینده شرط اساسی بود. مدیریت های سنتی پیشین هم نتیجه ی خوبی نداشتند که بتوان روی آنها تکیه کرد بنابراین در ابتدای امر باید افق ۵ ساله ی اول استراتژی را طراحی می کردیم. که بر مبنای تهدید پیرامون درونی و تغییرات بازار و اقتصاد مقاومتی .. مشخص کردیم و بر اساس سبک مدیریتی مان با کمپانی های سازمانی رفتار کرده و این برنامه ریزی را به همه اعلام کردیم.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: شروع استراتژی ما در شرکت صنایع هلدینگ خلیج فارس از ابتدای سال ۱۳۹۳ بود. چالش ها و مبانی که باعث می شد نتوانیم از ظرفیت های موجود استفاده کنیم را پیدا کردیم همچنین گلوگاه های فرآیندی،تغییراتی، بهره برداری مدیریتی به طوری که تمام شرکت ها به صورت یک کتابچه برنامه ی رفع مبانی را در داخل برنامه استراتژی معکوس کردند و در قالب استراتژی های کل شرکت آن را انتشار دادیم. منابع خوراک مایع را در سطح کشور بررسی کردیم زیرا برای وارد کردن برخی از خوراک ها مجاز نیستیم و برای رفع این مشکل یکسری اقدامات مدیریتی آغاز شد همچنین با شرکت نفت مذاکرات و جلساتی صورت گرفت که در اینجا جا دارد از زحمات و حمایتهای مهندس زنگنه تشکرکنم که اگر ما را یاری نمی کرد این موفقیت ها نصیب ما نمی شد. پروژه بید بلند به دلایلی ۱۴ سال بی نتیجه مانده بود که اگر راه اندازی نمی شد خوراک گچساران تامین نشده و  ضربه محکمی به محیط زیست مان وارد می شد. بنابراین یک حرکت ملی انجام داده و تمام توانمان را روی پروژه ی بید بلند متمرکز کردیم و مسائل مالی قراردادی اش را حل کرده تا به یاری حق پروژه بید بلند۲ از بهمن ۹۷ راه اندازی خواهد شد و باید بگویم که طرح پالایش گاز بید بلند خلیج فارس با سرمایه گذاری بیش از ۳ میلیارد دلار تا کنون بیش از ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این طرح با هدف توقف هدر رفتن گازها از مشعل چاه های نفتی و تولید سالانه یک میلیون اتان برای مجتمع های پتروشیمی ساخته می شود. یکی از نکات قابل توجه در این طرح عبور بیش از ۵۷۰ کیلومتر خطوط لوله است.

این طرح با اهداف کسب درآمد مالی و ارتقای سطح علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی، افزایش میزان گاز شیرین تولید شده در کشور، کاهش میزان مصرف فرآورده های نفتی کشور و جایگزینی آن با گاز طبیعی، تولید اتان، پروپان و بوتان و میعانات گازی، و همچنین تامین اتان مورد نیاز واحدهای پتروشیمی و ایجاد اشتغال در منطقه در دست احداث است.این پتروشیمی در زمینی به مساحت ۲۴۴ هکتار در شهرستان بهبهان و بیش از ۶۰ هکتار در تاسیسات ذخیره سازی برای صادرات در ماهشهر، با تامین سرمایه از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، صندوق توسعه ملی و با عاملیت بانک سپه اجرا می شود.یکی از نقاط عطف این پروژه عظیم ملی فعالیت متخصصان و نیروهای اجرایی تمام ایرانی است، به نحوی که در این پروژه هیچ نیروی خارجی مشغول به کار نیست و اکنون بیش از چهار هزار و ۲۰۰ نیرو در این پروژه مشغول به فعالیت هستند.همان طور که زمان عرضه ی سهام گفتم سال ۹۷ اوج شکوفایی هلدینگ است زیرا سرمایه گزاری در هلدینگ خلیج فارس زمان بر است.

نژاد سلیم با اشاره به تعداد نیروهایی که طی این مدت برای استخدام در مجموعه های زیر نظر هلدینگ جذب شده اند؛ بیان کرد: تا به حال۲۷۰۴ نفر اشتغالزایی کردیم و قدرت حضور موفق در بازار های جهانی را بدست آورده ایم. عدم وجود ساختار مالی مناسب یکی دیگر از مسائلی بود که مدتها درگیر آن بودیم به این خاطر مشکلات موجود در شرکت را شناسایی و بررسی کردیم ،۴ سال بخشی از وقت مالی بنده در جهت رفع مشکلات مالی بود که خوشبختانه برطرف شد؛ دستاوردهایی هم حاصل شد اما هنوز هم احتیاج به کار دارد.

نژآد سلیم همچنین در مورد شرکت هایی که دچار زیان مالی شده بودند؛ تاکید کرد: پتروشیمی تندگویان و اروند از مرحله زیان خارج شده اند و سود خالص آنها مثبت شده است. هم اکنون پتروشیمی فجر و مبین را در بورس عرضه دادیم و به عنوان شفاف سازی باید عنوان کنم که این دو پتروشیمی نمره اول و دوم را کسب کرده اند و برای شفافیت بیشتر تمام شرکت های زیر نظر هلدینگ آماده ی حضور در بورس هستند. پتروشیمی فیلیپین نیز زیان دیده است و اکنون به دنبال رفع این مشکلات و تعیین تکلیف هستیم.

هلدینگ خلیج فارس در ۴ شهر اروپا نمایندگی زده است

نائب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مورد فعالیت های خارج از کشور؛ اظهار کرد: باید استانداردهای جهانی را رعایت کنیم برای ایجاد جایگاه مناسب به ۴ شهر اروپا سفر کردیم تا بتوانیم هلدینگ خلیج فارس را حمایت کنیم و این حمایت بسیار مقبول واقع شد به طوری که دو شرکت بزرگ و ردیف اول دنیا با سرمایه ۵ میلیارد دلاری به خاطر پتانسیل های نهفته ای که در هلدینگ خلیج فارس وجود دارد این شرکت را برای همکاری انتخاب کردند و با توجه به اینکه در زمانی به سر می بریم که تحریم واقتصاد مقاومتی در کشور حاکم است اما هم اکنون جایگاه ما در جهان و دنیا بین ۵۰ شرکت اول است و موفق به افتتاح نمایندگی در سه کشور اروپایی شدیم که همه این جریانات موجب بازخوردهای خوب و ایجاد افتخارات متعدد شد.

برای رقابت در جهان باید موج سواری کنید

این مقام مسئول با توجه به تاکیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی صنعت پتروشیمی به خارج از کشور و حمایت از سازندگان و پیمانکاران و مشاورانی ایرانی در اجرای طرح‌های توسعه ای و پروژه‌های حفظ و نگهداشت مجتمع‌های موجود در پتروشیمی ؛ تاکید کرد: درجا زدن به روش های کهنه جوابگو نیست در حوزه ی منابع انسانی باید بهره وری را ارتقا دهیم اقتصاد مقاومتی یکی از دغدغه های ما است. خوشبختانه با عرق ملی که در سیستم وجود دارد دوست داشتیم توان داخلی را تقویت کنیم و به این منظور خرید اجناس خارجی که مطابق آنها در کشور تولید می شود را در شرکت صنایع هلدینگ خلیج فارس ممنوع کردم . این جریان باعث شد که توانایی بالقوه کشور به بالفعل تغییر کند هم اکنون ۷۰ درصد خرید پروژه ها داخلی است. در مقایسه سال ۹۴ و ۹۵ باید بگویم که ۱۷۶درصد خرید داخلی مان افزایش پیدا کرده است و این افتخار بزرگی محسوب می شود که سهمی در راه اندازی توان داخلی داشته ایم.

نژاد سلیم در خصوص انجام مسئولیتهای اجتماعی هلدینگ خلیج فارس ؛ ابراز داشت: مسئولیت اجتماعی یکی از وظایف اصلی شرکت ها در دنیا به حساب می آید . پس از رشد اقتصادی نباید به محیط پیرامون مان بی مسئولیت باشیم . بنابراین اگر در منطقه ی محروم پارک و مدرسه ساختیم جزو مسئولیتهای اجتماعی ما در قبال آن منطقه ی محروم بوده است. هم اکنون با پتانسیل هایی که طی این سال ها به دستمان آمده است و با شرایط بازار ،محیط پیرامونی و بررسی هایی که صورت گرفته است برنامه استراتژی پنج ساله ی دوم را تدوین خواهیم داد.

کلیدواژه

هلدینگ خلیج فارس

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1