نفت / شناسه خبر: 33440 / تاریخ انتشار : 1396/7/10 12:24
|
روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

پیام وزیر نفت به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

وزیر نفت به مناسبت روز ملی آتش نشانی و ایمنی پیامی صادر کرد.

نفت امروز /وزیر نفت به مناسبت روز ملی آتش نشانی و ایمنی پیامی صادر کرد.

به گزارش نفت امروز، در پیام مهندس بیژن زنگنه به مناسبت «روز ملی آتش نشانی و ایمنی» آمده است:
هفتم مهرماه «روز ملی آتش نشانی و ایمنی» به پاس رشادت شهدای آتش نشان پالایشگاه آبادان در دوران دفاع مقدس به نماد ملی بزرگداشت آتش نشانی و ایمنی کشور مبدل شده است و تقارن آن با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در سال جاری، بر ارزش‌های معنوی این روز افزوده است.
همکاران گرامی، روند شدت و تکرار حوادث پرسنلی به ویژه حوادث منجر به فوت، جراحات و آتش سوزی‌های عمده صنعتی در دو سال گذشته کاهش قابل ملاحظه ای داشته که نشان از عزم جدی شما همکاران عزیز در رعایت اصول ایمنی و پیشگیری از حوادث دارد.
آنچه مسلم است همه حوادث قابل پیشگیری بوده و لازمه تحقق این امر سرلوحه قراردادن اصول و ضوابط ایمنی به عنوان راهبردی حیاتی و خدشه ناپذیر در همه فعالیت‌های صنعت نفت است. اصولی که در چارچوب رویه‌ها و دستورعمل‌های کاری تدوین شده و همه ذینفعان به ویژه مدیران، کارکنان و پیمانکاران موظف به اجرای این اصول شدهاند.
افزون بر بعد پیشگیری، لازم است تقویت کمی و کیفی سازمان از منظر زیرساخت، منابع و مهارت‌های انسانی مورد نیاز برای مدیریت وضعیت‌های اضطراری محتمل در صنعت نفت نیز به عنوان یک راهبرد اساسی HSE با بهره گیری از دانش، فناوری و استانداردهای معتبر و روزآمد دنیا در قالب فرآیندی یکپارچه (مشتمل بر پیشگیری، محافظت، آمادگی، واکنش و بازیابی) در دستور کار قرار گرفته و ایجاد توازن منطقی منابع در این بخش‌های پنجگانه و کاهش هزینه های ناشی از خسارات جانی و مالی در مراحل واکنش و بازیابی به عنوان یک اصل کلی مورد توجه قرار گیرد.
در این خصوص توجه به سه اصل اساسی (یکپارچگی، حرفه ای گرایی و انضباط سازمانی) امری ضروری بوده و انتظار دارد همکاران عزیز آتش نشان مظهر و الگوی انضباط سازمانی و حرفه ای گرایی در صنعت نفت باشند.
همچنین امید است با ترویج و توسعه آموزش‌های موثر ایمنی و آتش نشانی کارکنان و به خصوص همکاران محترم بهره برداری، تعمیرات، بازرسی فنی و حراست، زمینه مشارکت عمومی در ارتقای این فرایند فراهم شود.
در خاتمه از همه همکاران و به ویژه مدیران محترم صنعت نفت انتظار می رود ایمنی را به عنوان ارزشی بنیادین در همه فعالیت‌های سازمانی متبوع خود نهادینه نموده و با تنظیم اهداف، تعیین راهبردهای عملیاتی برنامه ریزی مناسب، زمینه تحقق خواسته‌های فوق و ایجاد محیطی ایمن و بدون حادثه برای همکاران صنعت نفت را فراهم کنند.

 

کلیدواژه

روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

پیام وزیر نفت

مهندس بیژن زنگنه

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1