پتروشیمی / شناسه خبر: 23427 / تاریخ انتشار : 1396/6/26 14:07
|
با هدف تبدیل گاز مشعل به پتروشیمی؛

مجوز ساخت اولین طرح پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس صادر شد

با هدف تکمیل زنجیره ارزش گاز متان در صنعت پتروشیمی، اولین مجوز احداث یک مجتمع 500 هزار تنی پتروشیمی در دوران پسا برجام در جزیره قشم صادر شد.

نفت امروز /با هدف تکمیل زنجیره ارزش گاز متان در صنعت پتروشیمی، اولین مجوز احداث یک مجتمع 500 هزار تنی پتروشیمی در دوران پسا برجام در جزیره قشم صادر شد.

به گزارش نفت امروز، تکمیل زنجیره‌های ارزش مهمترین راهبرد و رویکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی در توسعه صنعت پتروشیمی در طول فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم بوده به طوری که هم اکنون مجوز ساخت طرح‌های جدید پتروشیمی صرفا با ملاک تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا صادر می شود.
بر این اساس با هماهنگی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت، اولین مجوز احداث یک مجتمع 500 هزار تنی GTPP در جزیره قشم صادر شده است.
این طرح جدید قرار است در بزرگترین جزیره خلیج فارس با هدف تبدیل گاز متان به محصولات با ارزشی همچون پلی‌پروپیلن، بنزین پیرولیز و گاز مایع ساخته شود و همزمان با بهره برداری از طرح فرآورش گاز میدان نفتی هنگام بخشی از گاز این میدان مشترک صرف تامین خوراک این طرح جدید GTPP در قشم خواهد شد.
از سوی دیگر با تعیین تکلیف منبع تامین خوراک این طرح GTPP با توجه به موقعیت جغرافیایی جزیره قشم عملا مشکلی برای تامین آب مورد نیاز این طرح در دوران ساخت و بهره برداری وجود ندارد.
مجوز این طرح پتروشیمی برای کنسرسیومی متشکل از هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی همچون پتروشیمی شازند، هلدینگ تاپیکو و ... صادر شده که پیش بینی می شود در دوران بهره برداری به طور متوسط برای 450 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کند.
گفتنی است، هم اکنون آخرین مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی تاسیسات فرآورش گاز میدان مشترک هنگام با ظرفیت فرآورش روزانه ۸۰ میلیون فوت مکعب گاز در جزیره قشم توسط شرکت نفت فلات قاره ایران در حال انجام بوده که با بهره برداری از آن عملا با خاموش شدن مشعل، گاز جمع آوری شده برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی و نیروگاه‌های قشم اختصاص می‌یابد.

 

کلیدواژه

تبدیل گاز مشعل به پتروشیمی

طرح پتروشیمی

بزرگترین جزیره خلیج فارس

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1