پتروشیمی / شناسه خبر: 23426 / تاریخ انتشار : 1396/6/26 14:02
|
با اجرای یک پروژه جدید در پتروشیمی پارس؛

شرایط تامین خوراک اتان صنایع پتروشیمی عسلویه پایدارتر شد

شرکت پتروشیمی پارس با اشاره به برنامه خرید ولوهای جدید جدا کننده در خطوط تولید از یک شرکت معتبر هلندی از افزایش پایداری اتان در این مجتمع پتروشیمی خبر داد.

نفت امروز /شرکت پتروشیمی پارس با اشاره به برنامه خرید ولوهای جدید جدا کننده در خطوط تولید از یک شرکت معتبر هلندی از افزایش پایداری اتان در این مجتمع پتروشیمی خبر داد.

به گزارش نفت امروز ، شرکت پتروشیمی پارس، اعلام کرد: واحد استحصال اتان شرکت پتروشیمی پارس توسط مشارکت لینده / نارگان طراحی و در سال 1385 به بهره برداری رسیده و یکی از بزرگترین واحدهای استحصال اتان و LPG (پروپان و بوتان) منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود.
در این واحد باتوجه به ظرفیت بالای خوراک گاز ورودی، دو بخش مستقل و موازی برای بازیابی C2+ در قالب دو ترین کاملا موازی و مشابه در نظر گرفته شده و هر ترین دارای تجهیزات فرآیندی خاصی نظیر برج‌های متان زدا (بزرگترین برج‌های متان زدایی جهان از لحاظ حجم خوراک ورودی جهان) است.
از سوی دیگر باتوجه به فشار بالا و حجم گاز در گردش و ذخیره شده بخش‌های مختلف فرایندی، لوله‌ها، برج‌ها و ...، مدت زمان مورد نیاز برای از فشار انداختن قسمت‌های مختلف این واحد بسیار طولانی بوده و به دلیل اینکه این موضوع در طراحی اولیه مورد توجه قرار نگرفته در نتیجه امکانات لازم اعم از کنترل ولوها، بلاک ولوها برای ایزوله کردن سریع بخش‌های مختلف سایت و از فشار انداختن سیستم های تحت فشار واحد در حداقل زمان نیز طراحی و نصب نشده است.
با توجه به نقطه ضعف اساسی مذکور، عملاً در مواقع بروز شرایط عملیاتی اضطراری مانند پاره شدن ناگهانی گسگتها، بروز نشت احتمالی از تجهیزات، لوله‌ها و یا هر نیاز فرآیندی و ایمنی که نیازمند ایزولاسیون، از فشار انداختن و تخلیه سریع گازهای داخل سیستم باشد، وضعیت نگران کننده ایی بوجود آمده و پتانسیل بسیار بالایی برای گسترش نشتی، منبع انفجارهای بعدی و وقوع آتش سوزی به وجود امده و تبعات جبران ناپذیر و غیر قابل کنترلی دارد.
با توجه به موازی بودن ترین‌های 1 و2 واحد و در زمان بروز هرگونه حادثه ایی حداقل پیش نیاز مدیریت شرایط بحرانی فرایندی و ایمنی، ایزوله کردن و جداسازی فوری مسیرهای پیوسته داخل واحد و به خصوص ترین‌های یک و دو بود که به دلایل ذکر شده فوق در نظر گرفته نشده بود و مقرر شده در پروژه ولوهای جدا کننده ترین‌ها این ایراد اساسی مرتفع شود.
در این پروژه در دو بخش تعریف شد:
1.
نصب شیرهای دروازه ای موتوری MOV ( Motorized Gate Valves) ها در هر ترین
2. نصب شیرهای نوع Axial flow valve با سیستم کنترلی HIPPS (High-integrity pressure protection system)
فاز اول این پروژه شامل اصلاح سیستم لوله کشی و نصب MOV ( Motorized Gate Valves) ها در سال 1392 اجرا شد ولی به دلیل افزایش تحریم‌ها، قطع کانال های ارتباطی با شرکت MOKVELD هلند به عنوان سازنده انحصاری (مورد تایید لینده) عملاً تامین ولوها میسر نشد ولی پتروشیمی پارس تلاش‌های گسترده ای برای خرید ولوها بکار بست که در سال 1395 و با اولین فرصت ایجاد شده فضای پساتحریم، به فوریت پیشنهاد فنی/مالی MOKVELD اخذ و قرارداد خرید این ولوها منعقد شد.
با وجود اینکه زمان تحویل ولوها آبان ماه امسال بود اما با هماهنگی انجام شده برای تعمیرات شهریور ماه، از چند ماه گذشته جلسات متعددی با MOKVELD برگزار شده و پس از پیگیری مستمر این ولوها در هفته اول شهریور وارد سایت شده و در دوره تعمیرات نصب خواهد شد.
اجرای این پروژه همسو با فعالیت اقتصاد مقاومتی برای صیانت از تولید ایمن و ارتقاء توانمندی پدافند غیر عامل واحد انجام شده و با عملیاتی شدن ولوها بلوکه کردن بخش‌های مختلف، نسبت به کم کردن حجم گاز ذخیره شده ترین یک و دوم در شرایط بحرانی و حوادث احتمالی اقدام شده و علاوه بر کاهش ریسک ها، از قطع کامل تولید جلوگیری به عمل آمده و همچنین امکان انجام کار تعمیراتی با حفظ تولید، فراهم می کند.


 

کلیدواژه

پتروشیمی پارس؛

پروژه جدید

صنایع پتروشیمی عسلویه

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1