پتروشیمی / شناسه خبر: 23316 / تاریخ انتشار : 1396/5/31 14:19
|
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک گفت:

‘تسهیل معامله محصولات پتروشیمی با ورود حقیقی ها به بورس کالا

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک گفت: امکان خرید محصولات پتروشیمی از سوی حقیقی ها در بورس کالا به دلیل وجود نظارت و شفاف بودن معامله ها اثر بخش خواهد بود.

نفت امروز /رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک گفت: امکان خرید محصولات پتروشیمی از سوی حقیقی ها در بورس کالا به دلیل وجود نظارت و شفاف بودن معامله ها اثر بخش خواهد بود.

به گزارش نفت امروز، برخی از محصولات عرضه شده در تالار پتروشیمی بورس کالای ایران در حال حاضر با مازاد عرضه روبه رو هستند و شرکت های پتروشیمی نیز قادر به ذخیره سازی این مواد برای مدت زمان طولانی نیستند، از این رو ورود حقیقی ها به تالار پتروشیمی می تواند سبب تسهیل معاملات این گروه از کالاها شود.
عباسعلی متوسلیان، رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این مطلب به خبرنگار نیپنا، گفت: برخی از محصولات درحال حاضر با رقابت روبه رو نیستند و شرکت های پتروشیمی هم نمی توانند بیش از 8 روز این کالاها را در انبارهایشان نگهداری کنند، از این رو حضور حقیقی ها در معاملات این محصولات رویدادی منطقی و درست است.
وی با اشاره به لزوم تامین مواد برای صنایع پایین دست در برهه های زمانی مختلف، گفت: از نظر انجمن ملی صنایع پلاستیک، اتخاذ سازوکارهای کارا در عرضه مواد در بورس کالا که موجب شود واحدهای تولیدی به مواد اولیه خود برسند و عرضه و تقاضا نیز دچار بحران نشود، اتفاقی مثبت در راستای رشد تولید و به نفع صنعت است.
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک همچنین با اشاره به اینکه باید به سوی اقتصاد آزاد برویم، گفت: تصمیم ورود حقیقی ها به معاملات محصولات پتروشیمی در زمان مناسب انجام شده و فراهم کردن شرایط قرارگرفتن کل میزان عرضه و تقاضا در بستر بورس نیز از رویدادهای مثبت است.
وی در ادامه افزود: برای محصولاتی که عرضه و تقاضای آنها همخوانی دارد و بحرانی نداریم، حقیقی ها و خریداران خرد باید بتوانند با مداراکی مانند پروانه بهره برداری، تامین مواد کنند، از سوی دیگر برخی از محصولات پتروشیمی نیز با مازاد مصرف روبه رو هستند و از این رو ورود حقیقی ها به بورس کالای ایران برای تامین مواد اولیه خود، شرایط بازار را بهبود می بخشد.
به گزارش نیپنا، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران چندی پیش با اعلام خبر امکان حضور خریداران حقیقی در معامله های پتروشیمی بورس کالا اظهار کرد: در راستای بهبود روند معامله محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالای ایران، افزایش شفافیت معاملاتی، عرضه منظم و تعادل هر چه بیشتر عرضه و تقاضا، برخی محدودیت ها که از سال ۱۳۸۹ تاکنون برای خریداران و مصرف کنندگان خرد حقیقی جهت خرید محصولات و فرآورده های عرضه شده در این بازار اعمال شده بود، به تدریج با توجه به شرایط بازار حذف خواهد شد.
حامد سلطانی نژاد تصریح کرد: با توجه به این که در خصوص برخی کالاها در بورس کالا مازاد عرضه وجود دارد، با مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران تصمیم بر این شد تا خریداران حقیقی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که اطلاعاتشان در سایت بهین یاب ثبت نشده و سهمیه ای برای آنها لحاظ نمی شود، ولی مصرف کننده محصولات عرضه شده در بورس کالا هستند نیز بتوانند از کانال رینگ پتروشیمی بورس کالا نیاز مصرفی خود را تامین کنند.
سلطانی نژاد افزود: در گام اول در عرضه هایی که در روزهای غیر بهین یابی انجام می شود خریداران حقیقی می توانند اقدام به ثبت سفارش و خرید محصول نمایند.
مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: افزون بر این موارد، مقرر شده در مورد کالاهایی مثل گوگرد و برخی فرآورده های نفتی نیز محدودیت های خرید برداشته شده و امکان حضور حقیقی ها به عنوان متقاضیان این کالاها فراهم شود.
بر اساس اعلام بورس کالای ایران ، وی با بیان این که تاکنون مجوز حضور خریداران در تالار پتروشیمی، تایید آنها در سامانه بهین یاب بود، گفت: این امر به دلیل رسیدن مواد اولیه به مصرف کنندگان مورد تایید بوده است، اما در این بین اشخاص حقیقی امکان حضور در معاملات تالار پتروشیمی را پیدا نمی کردند که این امر بر روند کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضای آزادانه بی تاثیر نبود. به این ترتیب با توجه به شرایط بازار و براساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد تا امکان حضور حقیقی ها در معاملات محصولات پتروشیمی برای خرید آن دسته از کالاهایی که با مازاد عرضه مواجه هستیم، فراهم شود.
وی افزود: برداشته شدن این محدودیت از معاملات بورس کالا در شرایطی است که طی ماه های گذشته نیز شاهد رفع برخی محدودیت های دیگر از جمله حذف یا افزایش سقف قیمت، افزایش سقف سهمیه خرید محصولات براساس شرایط بازار و ... بوده ایم تا روند معاملات بورس کالا روز به روز به سمت خروج از هر گونه محدودیت و آزادی کامل ولی تحت نظارت حرکت کند.


 

کلیدواژه

بورس کالا

خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک گفت:

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1