پتروشیمی / شناسه خبر: 23246 / تاریخ انتشار : 1396/5/7 11:57
|
برق تمامی طرح‌های جدید پتروشیمی عسلویه تامین شد

راه‌اندازی بزرگترین تاسیسات GIS برق ایران در پتروشیمی

یک مقام مسئول با اشاره به راه اندازی بزرگترین تاسیسات GIS منطقه ایران و حتی خاورمیانه در پتروشیمی دماوند، اعلام کرد:

نفت امروز /یک مقام مسئول با اشاره به راه اندازی بزرگترین تاسیسات GIS منطقه ایران و حتی خاورمیانه در پتروشیمی دماوند، اعلام کرد: هم اکنون آمادگی تامین برق تمامی طرح‌های جدید و آماده بهره برداری پتروشیمی در عسلویه را داریم.

محمدرضا سمیعی در گفتگو با خبرنگار نفت امروز، درباره آخرین وضعیت راه اندازی واحدهای مختلف پتروشیمی دماوند همزمان با آغاز راه اندازی و بهره برداری از طرح های جدید فاز دوم توسعه صنایع پتروشیمی در عسلویه، گفت: پست جی آی اس 230 کیلوولت پتروشیمی دماوند که در مجموع با 56 تیدر وسوییچ گیر 230 کیلوولت برای سه فاز دماوند در نظر گرفته شده است.

مدیر اجرایی پتروشیمی دماوند با اعلام اینکه در شرایط فعلی بزرگترین ایستگاه پست برق با ولتاژ 230 کیلوولت در سطح کشور و خاورمیانه در نیروگاه پتروشیمی دماوند طراحی و ساخته شده است، تصریح کرد: تاکنون 18 سوییچ جی آی اس 230 کیلو ولت در پتروشیمی دماوند راه اندازی شده و این مجتمع توانایی ارائه خدمات و تامین نیاز مجتمع های پتروشیمی در فاز دو عسلویه را دارد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در دوران تحریم یک شرکت فرانسوی طرف قرارداد با پتروشیمی دماوند از ارائه تجهیزات و قطعات خودداری کرد، افزود: هم اکنون در شرایط پسا برجام توانستیم با شرکت های دیگر ارتباط برقرار کنیم و در نهایت از طریق شرکت هیوسانگ کره جنوبی توانستیم ارتباط این جی آی اس را با کل تاسیسات برقرار کرده و تجهیزات را به طور کامل نصب کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون بزرگترین تجهیزات جی آی اس ایران و حتی منطقه خاورمیانه عملا در پتروشیمی دماوند نصب و راه اندازی شده است، تاکید کرد: از سوی دیگر شرکت جی ای اس به عنوان خریدار شرکت اروا فرانسه اخیرا با انجام نامه نگاری و آغاز مذاکره، خواستار مشارکت در اجرای بخش های جدیدی از ساخت پتروشیمی دماوند به ویژه در تاسیسات جی آی اس شده است.

سمیعی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون شرکت‌های هیوسانگ، جی ای، آلستوم ایتالیا، اروا فرانسه و ABB انگلیس برای مشارکت در تکمیل و اجرا فازهای جدید توسعه پتروشیمی دماوند اعلام آمادگی کرده اند، گفت: اتصال شبکه  230 جی آی اس دماوند به 400 سراسری برق از برنامه های در دست اجرا در پتروشیمی دماوند است.

مدیر اجرایی پتروشیمی دماوند با اعلام اینکه با نصب و راه اندازی 12 توربین ظرفیت تولید برق پتروشیمی دماوند به 2000 مگاوات می رسد، تبیین کرد: هم اکنون با چهار توربین نصب شده حدود 600 مگاوات قابلیت تولید و انتقال برق وجود دارد.

این مقام مسئول، ادامه داد: تاکنون دو توربین به  طور کامل راه افتاده، یک توربین تا یک ماه دیگر و توربین چهارم تا شهریور ماه امسال در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه اگر مصرف کننده برق در فاز دو صنایع پتروشیمی در عسلویه داشته باشیم، می توانیم با چهار توربین برق و انرژی مورد نیاز این واحدها را تامین کنیم، یادآور شد: نیروگاه پتروشیمی دماوند گازی بوده و با دو توربین 780 تن در ساعت می توانیم بخار تولید کنیم و ظرفیت بخار سازی بسیار خوب است.

سمیعی با با بیان اینکه در حال حاضر پست دو برق مورد نیاز مجتمع در دست ساخت بوشهر را تامین می‌کند، گفت: علاوه بر این طرح‌های پتروشیمی فاز دوم عسلویه شامل دنا، بوشهر، کیمیای پارس هم می‌توانند برق بگیرند، با پست چهار منطقه دیگر را برق دار کردیم و شرکت‌های پتروشیمی مانند مرجان، پلیمر آرین، سبلان می توانند برق بگیرند.

وی در پایان با اعلام اینکه هم اکنون پست پنج را هم برق دار کرده ایم و مجتمع‌های پتروشیمی مهر و کاویان و مروارید را برق رسانی می کنیم، خاطرنشان کرد: در آینده هم سایر طرح های جدید پتروشیمی که در عسلویه وارد مدار بشوند آمادگی تامین برق و بخار آنها را داریم.


 

کلیدواژه

پتروشیمی عسلویه

راه‌اندازی

تاسیسات GIS

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1