نفت / شناسه خبر: 105068 / تاریخ انتشار : 1398/6/23 18:13
|

ابهام درشناسایی خریداران نفت ایران

درواقع هیچ شکی نیست که نفتکش‌های ایرانی علی‌رغم تحریم‌های آمریکا در حال فروش نفت هستند، اما سوالی که برای بسیاری از رسانه های خارجی مطرح شده، نجوه فروش نفت ایرانی است.

نفت امروز /معمای فروش نفت ایران این روزها به تیتر یک رسانه‌های خارجی تبدیل شده است، به گونه ای که نشریه کانادایی "فایننشیال پست" ‌به تازگی گزارشی منتشر کرده که مدعی است شیوه‌هایی که ایران برای فروش نفتش تمهید می‌کند آن‌قدرها هم ساده نیست که با توقیف یک کشتی برملا شود: "در حالی که نفتکش ایرانی توجه جهانی را به سمت خود جلب کرده است، ناظران جدی نفت با معمایی بزرگتر دست و پنجه نرم می‌کنند: مابقی نفت ایران کجاست؟"
موضوع صادرات نفت ایران، امروز مورد توجه "آفتاب یزد" هم قرار گرفته که با انتشار عکسی از بیژن زنگنه همراه با تیتر "معمای تداوم فروش نفت ایران" از موفقیت او در دو جبهه داخلی و خارجی نوشته است. رویکرد این گزارش، تحلیل سخنان مدیر اطلاعات نفتی موسسه جن اسکیپ است که گفته: ایران در حال انجام یک عملیات موفق در رساندن نفت خود به دست مشتریان یا انبارهای ذخیره نفت است و در این زمینه فراتر از انتظارات عمل کرده است.

افزون بر این یک مقام آمریکایی با اعتراف به سردرگمی واشنگتن در شناسایی خریداران نفت ایران، گفت: «اگر این افراد شناسایی شوند، وزارت خزانه‌داری آنها را مجازات می‌کند. پرسش‌هایی در مورد اینکه چه کسی در چین از ایران نفت می‌خرد، وجود دارد... آیا دولت چین است؟»

این مقام ارشد انرژی آمریکا گفت: شرکت‌های نفتی چین نظیر سینوپک و شرکت ملی نفت فراساحلی چین و دیگر شرکت‌ها خرید محموله‌های نفتی از ایران را کاهش داده‌اند اما مشخص نیست کدام بخش‌های دولت چین هنوز نفت ایران را می‌خرند.

دَن برویلت، معاون وزیر انرژی آمریکا گفت در مصاحبه‌ای به رویترز گفت محموله‌های نفت ایران رصد خواهد شد و واشنگتن هرکسی را که تشخیص دهد، تحریم‌هایش را نقض کرده است، در فهرست سیاه قرار می‌دهد.

آمریکا پس از اینکه سال گذشته از توافق هسته ای با ایران خارج شد، دوباره تحریم‌های علیه ایران را اعمال کرد تا صادرات نفت این کشور را به صفر برساند. واشنگتن در ماه می به معافیت‌های تحریمی واردات نفت ایران پایان داد.

برویلت گفت: «ما به این کمپین فشار حداکثری همچنان ادامه می‌دهیم زیرا می‌خواهیم ایران تغییر کند.»

وی در سفر به ابوظبی گفت: «اگر این افراد شناسایی شوند، وزارت خزانه‌داری آنها را مجازات می‌کند. پرسش‌هایی در مورد اینکه چه کسی عملا در چین از ایران نفت می‌خرد، وجود دارد... آیا دولت چین است؟.»

خریداران چینی برای خرید نفت از ونزوئلا و ایران به علت تشدید تحریم های این دو کشور از سوی آمریکا احتیاط می‌کنند.

اما در بحبوحه تشدید تنش‌های تجاری میان واشنگتن و پکن در اواخر ماه آگوست، پکن برای نخستین بار تعرفه ۵ درصدی علیه واردات نفت از آمریکا از ابتدای یک سپتامبر اعمال کرد.

کلیدواژه

فروش نفت ایران

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1