نفت / شناسه خبر: 105011 / تاریخ انتشار : 1398/6/9 18:06
|

با عرضه محصولات پتروشیمی در بورس جلوی فساد گرفته شد

بیژن زنگنه وزیر نفت با بیان اینکه قیمت محصولات پتروشیمی در بورس تعیین می شود و دولت دخالتی در قیمت گذاری این محصولات ندارد، گفت: در گذشته بخاطر اختلاف قیمت ارز، ۱۵۰ هزار تن «پت» تولید شده متقاضی...

نفت امروز /

نفتی ها /بیژن زنگنه وزیر نفت با بیان اینکه قیمت محصولات پتروشیمی در بورس تعیین می شود و دولت دخالتی در قیمت گذاری این محصولات ندارد، گفت: در گذشته بخاطر اختلاف قیمت ارز، ۱۵۰ هزار تن «پت» تولید شده متقاضی زیادی داشت که خرید از پتروشیمی ارزانتر بود اما با ارائه محصولات پتروشیمی و فروش در بورس جلوی فساد گرفته شده است.

زنگنه درباره طرح های توسعه صنعت پتروشیمی گفت: در سالهای اخیر پتروشیمی های جدیدی ساخته شده است و برخی نیز تکمیل شده است. در سال ۹۲ ارزش تولیدات ما به ظرفیت ۲۰ میلیارد دلار رسید. در جهش دوم پتروشیمی  سال ۱۴۰۰ از مرز صد میلیون تن عبور خواهیم کرد و از نظر ارزشی نیز در سال ۱۴۰۰ تولیدات ما به ۳۶ میلیارد دلار خواهد رسید. جهش سوم پتروشیمی نیز در راه است که تولیدات را تا ۱۵۰ میلیون تن هدف گذاری کرده ایم.  

وی افزود: تا پایان سال در فاز ۴ مجازی ۱۲۰ هزار بشکه به ظرفیت خلیج فارس افزوده خواهد شد و به ۴۸۰ هزار بشکه خواهد رسید.  

 زنگنه  به تایید واردات برخی محصولات پتروشیمی پرداخت و افزود: به برخی از محصولات پتروشیمی مانند گرید های"پروپیلن"، به واردات مختلف آن با کیفیت های متفاوت نیاز داریم و تولیدات داخلی جوابگو ما نیست.

وی درباره علت تبدیل نفت به محصولات پتروشیمی افزود: تمام نفت قابل تبدیل به پتروشیمی نیست، تقریبا کمتر از ۱۰ درصد از فرآورده های نفتی و گازی قابل تبدیل به پتروشیمی است. روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی به پتروشیمی «بوعلی» و «نوری» داده می شود. تمام نفت به محصولات پتروشیمی تبدیل نمی شود.

زنگنه با بیان اینکه قیمت فرآورده های پتروشیمی در بورس تعیین می شود و دولت دخالتی در قیمت گذاری محصولات پتروشیمی ندارد، گفت: در گذشته بخاطر اختلاف قیمت ارز، محصول ۱۵۰ هزار تن «پت» تولید شده متقاضی زیادی داشت که خرید از پتروشیمی ارزانتر بود اما با ارائه محصولات پتروشیمی و فروش در بورس جلوی فساد هم گرفته شده است.

وی درباره بخش پالایش، تامین مالی پالایشگاه های تهران، اصفهان و آبادن را مهمترین کار اعلام کرد و گفت: مهمترین کار در دست اقدام تامین منابع مالی ریالی و دلاری از طریق بورس اوراق بهادار برای این پالایشگاه ها است و باید تا ۲۲ تا ۲۳ هزار میلیارد تومان از طریق بورس و تامین ارز به کمک بانک مرکزی تامین شود.

زنگنه از طرح های بزرگ دیگری مانند پالایشگاه «بید بلند» و پتروشیمی «گچساران» نام برد و گفت: طرح تولید «اولفین» در منطقه عسلویه که تامین کننده ماده اولیه پلاستیک است و طرحی در جنوب دریای خزر که برای اجرای آن به آب نیاز دارند در آینده اجرایی می شود.

زنگنه درباره احیای دوباره کارت سوخت گفت: کارت سوخت حدود ۲۰ سال پیش با تکنولوژی آن زمان صادر شد و الان بیش از ۴۰ میلیون کارت سوخت برای خودروهای بنزین سوز و موتورسیکلت ها صادر شده است.  

وی افزود: کارت سوخت برای همه خودروهایی که شماره شده اند صادر شده است و کارت سوخت بیشتر برای سهمیه بندی است. وزارت نفت برای کسانی که کارت سوخت خود را گم کرده اند اعلان ثبت نام داد که در این اعلان حدود ۳ و نیم میلیون نفر ثبت نام شد و شماره کارت بانکی نیز ثبت شد. مجلس امسال وزارت نفت را مکلف به فعال کردن کارت سوخت کرد و وزارت نفت نیز کارت سوخت ها را صادر و سعی کرد با استفاده از سیستم بانکی استفاده کند تا بنزین تک نرخی باشد.  

زنگنه افزود: در ۹ کلانشهر برای  ۹۹ و ۹ دهم درصد از خودروها کارت سوخت صادر شده است. هفته گذشته اعلام شد که باید از کارت سوخت در جایگاه ها استفاده شود ولی زیاد استقبال نشده است.

وزیر نفت درباره سهمیه بندی دوباره بنزین نیز گفت: هنوز تصمیمی در این زمینه و قیمت حامل های انرژی اتخاذ و  ابلاغ نشده است اما در صورت سهمیه بندی بنزین ۲ نرخی خواهد شد.  

زنگنه با بیان اینکه کارت سوخت هیچ وقت حذف نشده است بلکه از کارت سوخت جایگاه داران استفاده شده است، افزود: تا زمانی که سهمیه بندی بنزین وجود نداشته باشد مردم کارت سوخت را جدی نخواهند گرفت.

ایلنا

کلیدواژه

محصولات پتروشیمی

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1