نفت / شناسه خبر: 104804 / تاریخ انتشار : 1398/5/12 10:48
|

شوک نفتی در راه است؟

یکی از دلایلی که باعث تغییر استراتژی اوپک شد، کاهش ذخایر نفتی و به دنبال آن افزایش بهای طلای سیاه است، اما آیا ادامه این راه‌حل مشکل‌ساز خواهد بود؟

نفت امروز /طبق آمارهای منتشر شده، با تمدید توافق کاهش تولید تا ۲۰۲۰ ، اوپک حالا مسبب کاهش دخایر نفتی جهانی شده است و این در حالی است که اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی هر دو اطمینان دارند که بازار می تواند در برابر کاهش شدید عرضه نفت مقاومت کند.
اما کارشناسان معتقدند ریسک به وجود آمدن اختلال در تولید نفت در ماه های اخیر با افزایش درگیری ها در خاورمیانه و تنگه هرمز بالا رفته است. تنگه هرمز مسیر انتقال ۲۱% نفت مصرفی  کل جهان در روز است.
نکته دیگری که در این میان وجود دارد این است که، دو نیروی اصلی در حال مقابله با تلاش‌های اوپک برای تقویت قیمت نفت هستند. یکی از این دو عامل رشد تولید نفت آمریکا به خاطر انقلاب شیل در دهه گذشته است و دیگری ضعف رشد تقاضای نفت به خاطر کندی رشد اقتصادی در دنیا مخصوصاً در چین، بزرگترین وارد کننده نفت دنیا ست.
 از سویی دیگر،آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماه ژوئن خود نوشت:« اولین پیام از دورنمای ۲۰۲۰ ما این است که رشد عرضه نفت توسط تولیدکنندگان غیر اوپک می تواند هر سطحی از تقاضا را تامین کند به شرطی که هیچ شوک بزرگ ژئوپلیتیکی به وجود نیاید و ذخایر مازاد کشورهای اوپک ۳.۲ میلیون بشکه در روز باشد».
 آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه جولای خود به افزایش درگیری‌ها در خاورمیانه اشاره کرد ولی گفت عملیات های دریانوردی در حال حاضر در منطقه به صورت عادی ادامه دارند و بازار به خاطر ضعف اقتصادی، ذخایر بالای نفتی و حمایت ظرفیت مازاد تولید همچنان آرام است.
 علیرغم افزایش ریسک های ژئوپلتیکی برای تولید نفت، به خاطر عرضه بیش از حد نفت در بازار ، ضعف تقاضا و بیش از همه افزایش تولید شیل آمریکا ، بازار عکس‌العمل چندانی نشان نداده است. طی ۵ سال گذشته ،بازار نفت آنقدر تغییر کرده که رشد تولید نفت غیر اوپک جلوی افزایش قیمت نفت را به خاطر حوادثی چون توقیف نفتکش ها  گرفته است.
 آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد از نزدیک تحولات تنگه هرمز را دنبال می‌کند که شامل توقیف یک کشتی انگلیسی توسط ایران هم میشود و آماده است در صورت لزوم مداخله کند.
این آژانس طی بیانیه ای اعلام کرد:« مشتریان مطمئن باشند که بازار نفت در حال حاضر نفت کافی در اختیار دارد ، تولید نفت در نیمه اول ۲۰۱۹ بیش از میزان تقاضا بوده است که باعث شده ذخایر جهانی ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابند».
 کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی ۱.۵۵ میلیارد بشکه ذخایر استراتژیک نفت دارند. این آژانس که مقر آن در پاریس است، پس از تحریم نفتی عربستان در دهه ۱۹۷۰ تاسیس شد.
حال  سازمان ها و ناظران صنعت نفت مطمئن هستند که بازار در حال حاضر نفت کافی در اختیار دارد و اوپک به خاطر قرارداد کاهش تولید طی دو سال گذشته آنقدر ظرفیت مازاد دارد که بتواند در مقابل یک قطعی عرضه نفت،  از بازار حمایت کند. ضعف رشد تقاضا در سال جاری و افزایش مداوم تولید آمریکا هم از عرضه نفت پشتیبانی می‌کند و بر قیمت آن تاثیر می گذارد و جلوی افزایش آن را حتی با وجود توقیف نفتکش ها در خاورمیانه می گیرد.


OilPrice
 
 

کلیدواژه

بازار جهانی نفت

بهای نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها
همراه بانک صادرات 1